Copa-Cogeca przedstawiła kompleksowy raport prezentujący konsekwencje i skutki gospodarcze, społeczne i środowiskowe wdrożenia propozycji inicjatywy obywatelskiej „End of the Cage Age”. Organizacja zleciła wykonanie analizy w dwóch sektorach i trzech scenariuszach: zakazie stosowania klatek porodowych dla macior i ulepszonych klatek dla kur niosek z natychmiastowym przejściem do 2025 r. (scenariusz A), przejściem do 2035 r. (scenariusz B) i przejściem do 2045 r. (scenariusz C).
- To badanie po prostu pokazuje jasny fakt: wybór okresu przejściowego będzie miał poważne konsekwencje dla produkcji, rentowności rolników, wzrostu cen dla konsumentów i efektów koncentracji. Mogę tylko powtórzyć słowa autorów tego badania: Zaleca się, aby Komisja rozważyła ramy odpowiednie do tego celu i płynnie zarządzała przejściem, zamiast realizować scenariusz szokowy! – powiedział Miguel Angel Higuera, przewodniczący grupy roboczej ds. dobrostanu zwierząt Copa i Cogeca.
Jakie konsekwencje dla hodowli świń i drobiu?
- Wnioski przedstawione podczas wydarzenia przez naukowców są jasne: produkcja trzody chlewnej spadnie nawet o 23,6% do 8,4-0,5% w zależności od rozważanego scenariusza. Przejście na systemy wolnostanowiskowego porodu będzie wymagało znacznych inwestycji w nowe kojce i przebudowę istniejących budynków. W zależności od decyzji hodowców, koszty inwestycji mogą wynieść od około 2,1 do 3,5 mld euro. W przypadku produkcji drobiu spadek powinien być niższy, ale można oczekiwać podobnych inwestycji na poziomie UE-27 w wysokości co najmniej 3,2 mld euro – podaje Copa-Cogeca.
Jak podaje Copa-Cogeca szacunkowy spadek produkcji, który podano w raporcie będzie miał wpływ na bilans handlowy UE, a w szczególności wzrost importu wieprzowiny i jaj.
- We wszystkich trzech scenariuszach do 2045 r. bilans handlowy UE-27 będzie wykazywał deficyt w odniesieniu do tych kluczowych rodzajów produkcji zwierzęcej. Stopniowe wycofywanie klatek jeszcze bardziej zagrozi odporności i konkurencyjności systemu żywnościowego UE i zwiększy naszą zależność od importu w czasie, gdy autonomia żywnościowa staje się wysoce strategiczna – ostrzega Copa Cogeca. Dodatkowa obawa wynika z tego, że jeżeli koszty produkcji wzrosną, to również wzrośnie cena produktu w sklepie, a konsument będzie wybierał tańsze, importowane produkty.
Wzrośnie koncentracja produkcji?
Z jednej strony wydaje się, że inicjatywa ma na celu stopniowe odejście od intensywnej hodowli, jednak skutek jej wdrożenia może być zupełnie odwrotny. Otóż wycofywanie hodowli klatkowej z pewnością zwiększy koncentrację produkcji. W zmiany będą w stanie zainwestować jedynie duże zakłady, bo rolnicy nadal są zakredytowani po uszy.
- Niezależnie od długości okresu przejściowego, stopniowe wycofywanie klatek będzie miało trwały wpływ na wyniki gospodarcze w Europie Zachodniej i Wschodniej. Ponieważ część naszej produkcji trzody chlewnej i jaj zostanie przeniesiona, a jak wskazano w istniejącej ocenie wpływu Farm to Fork, przeniesienie to doprowadzi do ucieczki emisji, a także wpłynie na różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt w krajach niedostosowanych do naszych standardów produkcji. Byłoby to dokładne przeciwieństwo tego, do czego dążyli jego promotorzy! – ostrzegają eksperci.
dkol na podst. Copa Cogeca
Fot. archiwum TAP
Więcej na temat inicjatywy znajdziesz TUTAJ.