Po wybuchu epidemii afrykańskiego pomoru świń Inspekcja Weterynaryjna zdecydowała się na skontrolowanie wszystkich gospodarstw rolnych utrzymujących trzodę chlewną. Inspektorzy mieli za zadanie sprawdzenie stanu zabezpieczeń ferm pod kątem bioasekuracji oraz zobowiązać rolników do usunięcia wszelkich błędów. Z ostatnich danych MRiRW wynika, że cała akcja ma się ku końcowi.
W 2019 r. ograny Inspekcji Weterynaryjnej skontrolowały bioasekurację w 96 285 gospodarstwach. W odniesieniu do 14 302 gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne dotyczące usunięcia uchybień. W tych gospodarstwach Inspekcja Weterynaryjna pojawiła się po raz drugi, aby sprawdzić czy zalecenia zostały przez rolników wykonane. W przypadku 2 255 gospodarstw, w związku ze stwierdzonymi uchybieniami, wydane zostały decyzje administracyjne o zakazie utrzymywania świń w tych gospodarstwach.
Z kolei w pierwszym półroczu 2020 r. skontrolowano pod kątem przestrzegania zasad bioasekuracji 48 250 gospodarstw. A w odniesieniu do 7 514 gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne w przedmiocie usunięcia uchybień. W przypadku 274 g...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Kontrole bioasekuracyjne na finiszu
Kończą się powoli kontrole bioasekuracyjne wszystkich gospodarstw rolnych, które utrzymują świnie. Inspekcja Weterynaryjna przynajmniej raz odwiedziła już ponad 92% ferm. Tylko w tym półroczu w ramach walki z afrykańskim pomorem świń skontrolowano prawie 50 tys. z nich. W stosunku do części gospodarstw wydano zakaz hodowli świń.