Krajowa Rada Wieprzowiny
Krajowa Rada Wieprzowiny to organizacja, którą na początku roku powołały NSZZ Solidarność RI, POLPIG, POLSUS, PZPNŚ, Wieprz Polski, Polskie Mięso, UPEMI oraz zespół doradców złożony z rolników i osób związanych z branżą. Podczas spotkania z władzami resortu rolnictwa 29 stycznia 2024 r. przedstawiła listę obszarów tematycznych, które powinny stać się kluczem do odbudowy sektora trzody chlewnej. Lista tematów została skonstruowana w taki sposób, aby strategia odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej mogła stać się narzędziem wielowymiarowej pomocy, które wykroczy poza wsparcie na poziomie finansowym.
Bariery prawne
Pierwszy obszar, który wg KRW wymaga pilnych prac w celu opracowania strategii to bariery prawne, jakie napotykają hodowcy i producenci chcący rozwijać produkcję trzody chlewnej. Strefa ta wymaga wielu różnych działań, które przyspieszą proces inwestycyjny. Pierwsze z nich to przegląd istniejących przepisów związanych z inwestycjami w produkcję trzody chlewnej pod kątem barier ograniczających rozwój sektora. Aby proponowane zmiany weszły w życie jak najszybciej, konieczne jest wprowadzenie zmian poprzez specustawę.
– Kolejnym punktem jest uproszczenie postępowań administracyjnych. Obecnie okres uzyskiwania pozwolenia na budowę budynków inwentarskich potrafi trwać naprawdę długo, czasem wiele lat. W tym okresie wiele się zmienia, nie tylko na rynku, ale także w legislacji krajowej. W związku z tym KRW apeluje o zastosowanie uproszczonej i skróconej procedury uzyskiwania pozwoleń na budowę inwestycji, mających wpływ na rozwój branży. Kolejną sprawą jest lokalizacja chlewni – obecnie w toku uzyskiwania pozwolenia na budowę często problemem jest opór sąsiadów przed nowymi inwestycjami – należy to uregulować prawnie, tak by rolnik miał prawo rozwijać się na terenie, który zamieszkuje. Ciekawym rozwiązaniem jest model francuski, w którym na terenach wiejskich prowadzona jest produkcja zwierzęca, a gmina wydaje pozwolenia na budowę osiedli mieszkaniowych, tak by znajdowały się one poza obszarem produkcyjnym – wskazuje Aleksander Dargiewicz z POLPIG.
Nie dla pasz bez GMO
Od 2006 r. wprowadzony jest zakaz stosowania tego rodzaju pasz w żywieniu zwierząt w Polsce, jednak co jakiś czas są wydawane rozporządzenia uchylające ten przepis. Mamy do czynienia z zapisem martwym, który wisi nad krajową produkcją świń. Gdyby jego działanie zostało wprowadzone w życie, koszty produkcji świń wzrosną o 4–15%, co będzie przysłowiowym gwoździem do trumny rodzimej produkcji zwierzęcej.
Nawozy naturalne
KRW pragnie także przyjrzeć się i zrewidować zapisy dotyczące obrotu nawozami naturalnymi. Obecnie nakazują one, aby 70% wytworzonego nawozu zagospodarować na własnych gruntach.