StoryEditor

Kto może uśmiercać z konieczności? Metody i dobre praktyki

Główny Inspektorat Weterynarii i KZP-PTCh POLPIG opracowały dokument wskazujący dobre praktyki przy uśmiercaniu świń z konieczności, który różni się od uboju. Rozmawiamy z Aleksandrem Dargiewiczem, prezesem POLPIG.

05.09.2024., 12:06h

Anna Kurek: W połowie sierpnia we współpracy pomiędzy Głównym Inspektoratem Weterynarii i KZP-PTCh POLPIG powstał dokument wskazujący dobre praktyki przy uśmiercaniu świń z konieczności. Skąd pomysł na jego opracowanie?

Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG: Mieliśmy dużo sygnałów z terenu, że jest problem z uśmiercaniem świń z konieczności w gospodarstwach. Nie było wiadomo, jak interpretować przepisy, zarówno wśród lekarzy weterynarii, hodowców, jak i środowisk naukowych. Problem narastał.

image
Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG
FOTO: Kurek

Problem, mający też ogromne znaczenie wizerunkowe dla branży.

Zasygnalizowaliśmy ten problem w Głównym Inspektoracie Weterynarii, gdzie spotkaliśmy się z przychylnością. Pracowaliśmy od czerwca do połowy sierpnia i mamy gotowe rozwiązanie. Oparliśmy się głównie na rozporządzeniu Rady Europejskiej nr 1099/2009 z 24 września 2009 r. Obowiązuje ono bezpośrednio we wszystkich krajach unijnyc...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. wrzesień 2024 12:07