Jak informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych obecnie, w ramach takiej pomocy rolnik, który ma stado powyżej 50 szt. trzody chlewnej, może otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, na inwestycje chroniące przed rozprzestrzenianiem ASF, np. poprzez wykonanie grodzenia chlewni. Mniejsi hodowcy takiej możliwości nie mają.
Resort rolnictwa odpowiedział na wniosek, podkreślając, że w ramach pomocy i zgodnie z PROW na lata 2014-2020 pomoc mogła być przyznana rolnikom prowadzącym działalność rolniczą na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, jeżeli liczba świń w stadzie wynosi co najmniej 300.
Od momentu wprowadzania zmian w poddziałaniu „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof‘, podjęte zostały w Polsce dodatkowe działania, mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się ASF.
Między innymi krajowy program bioasekuracji. Jednak wprowadzenie dodatkowych wymogów dla producentów świń oraz nowe ogniska ASF były podstawą do zaproponowania kolejnej zmiany w ww. poddziałaniu. Obecnie, zgodnie ze zmianami przyjętymi przez Komisję Europejską decyzją wykonawczą KE C(2018) 3910 z dnia 15.06.2018 r., pomoc może być przyznawana rolnikom prowadzącym produkcję świń na nieruchomości położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na poziomie co najmniej 50 sztuk.
Argumentem uzasadniającym rozszerzenie warunku dostępu do pomocy dla rolników prowadzących produkcję świń na poziomie co najmniej 50 sztuk było uruchomienie wsparcia finansowego dla rolników utrzymujących do 50 świń, na podstawie rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/1536 z dnia 11 września 2017 r. w sprawie środka nadzwyczajnego w formie pomocy gospodarstwom utrzymującym nie więcej niż 50 świń i znajdującym się na określonych obszarach Polski, w przypadku wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu nowych wymagań związanych z afrykańskim pomorem świń.
Biorąc pod uwagę powyższe resort rolnictwa nie planuje zmiany w ww. poddziałaniu, która pozwoli na udzielanie pomocy rolnikom posiadającym mniej niż 50 świń.
Oprac. dkol na podst. krir.pl
StoryEditor
Mali hodowcy trzody chlewnej bez pomocy w ramach walki z ASF
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o uwzględnienie małych hodowców trzody chlewnej (tj. do 50 szt w stadzie) i umożliwienie im skorzystania z pomocy finansowej na inwestycje chroniące gospodarstwo przed ASF, gdyż ich potrzeby są pomijane.