StoryEditor

Mnożą się wyzwania na rynku świń

Produkować świnie w otaczających nas realiach nie jest łatwo, a wygląda na to, że sytuacja się nie poprawi, a na hodowców i producentów czekają kolejne wyzwania, o czym na III Forum Rolników i Agrobiznesu: Świnie mówili zaproszeni eksperci.
27.07.2021., 13:07h

Spadek opłacalności produkcji, a także konieczność poniesienia dodatkowych wydatków na bioasekurację w związku z ASF, doprowadziły do drastycznego zmniejszenia liczby stad w naszym kraju. Jeszcze w 2019 r. było ich 137 tys. Po I kwartale tego roku zostało ich 88 tys. i prognozowany jest dalszy spadek.

– Jednocześnie coraz więcej producentów rezygnuje z hodowli w cyklu zamkniętym lub produkcji prosiąt. Ponad połowa wyprodukowanych w Polsce tuczników pochodzi z cykli otwartych, rośnie udział tuczy nakładczych – twierdził prof. Zygmunt Pejsak z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ–UR w Krakowie. Zdaniem eksperta coraz trudniej będzie zarabiać w cyklu otwartym, a o sukcesie zadecyduje zarządzanie stadem, w tym zdrowiem zwierząt. Obecnie najczęściej spotykanymi chorobami w tuczu są adenomatoza, różyca, martwica uszu, kanibalizm, PRDC i ZZZN, a szczepieniami pierwszej konieczności są różyca i PCV2. W przypadku cirkowirusa zabezpieczanie zwierząt staje się coraz bardziej skomplikowane, o czym mówiła Agnieszka Mańka z firmy Zoetis.

– PCV2 stale mutuje i rekombinuje, genotypy ewoluują i szczepami dominującymi stają się PCV2b i ...

Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 01:05