StoryEditor

A może tak wirtualny spacer po chlewni za pomocą okularów VR?

Naukowcy z Uniwersytetu w Getyndze zbadali potencjał wirtualnego zwiedzania chlewni za pomocą okularów VR.
10.02.2022., 11:02h
Wirtualny spacer po trzodowym gospodarstwie jest obiecującą alternatywą dla rzeczywistej wizyty w chlewni, aby stworzyć pożądaną przez konsumentów przejrzystość w hodowli zwierząt. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z Uniwersytetu w Getyndze, która po raz pierwszy zbadała działanie i potencjał wirtualnego zwiedzania chlewni za pomocą okularów VR (ang. virtual reality). Technologia ta bazuje na multimedialnym wyświetlaniu rzeczywistości stworzonej komputerowo, może to być obraz rzeczywisty (np. łąka, miasto, pole) lub fikcyjny (np. gra komputerowa).

Jak informuje uczelnia, zespół z Katedry Marketingu Żywności i Produktów Rolnych zrekrutował do badań 17 studentów bez wykształcenia rolniczego. Obejrzeli oni za pomocą tabletu i okularów VR 360-stopniowy film przedstawiający konwencjonalną tuczarnię, a następnie w wywiadzie opowiedzieli o swoich doświadczeniach.

Zmiany w postrzeganiu hodowli świń


Jak się okazuje, studenci biorący udział w badaniu ocenili możliwość wirtualnego zwiedzania chlewni bardzo pozytywnie. Większość z nich dotychczas myślała, że warunki w jakich są utrzymywane świnie są bardzo złe. Tymczasem dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości, które dają naprawdę realistyczny obraz, zmienili swoje nastawienie postrzegania hodowli trzody chlewnej. Co więcej, uznali taki wirtualny spacer po chlewni jako odpowiedni instrument do poprawy przejrzystości i łatwego przekazywania informacji o dobrostanie zwierząt.

- Nasze wyniki pokazują, że warto korzystać i dalej badać potencjał takich innowacyjnych technologii - powiedziała jedna z autorek badania, Aurelia Schütz. - Może to być szczególnie przydatne, gdy ktoś właśnie waha się przy zakupie danego produktu w sklepie. Wirtualne wycieczki po gospodarstwie mogą być przydatnym narzędziem w komunikowaniu, co tak naprawdę kryje się za różnymi metodami hodowli zwierząt - dodaje.

VR w hodowli bydła


Wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w rolnictwie nie jest jednak niczym nowym. Rosjanie jako pierwsi w 2019 roku wykorzystali okulary VR do podniesienia wyników produkcyjnych w hodowli krów mlecznych. Następnie turecki hodowca bydła, Izzet Koçak, wypróbował wirtualną rzeczywistość w swoim gospodarstwie. 

– Jako producenci zaczęliśmy szukać alternatywnego sposobu radzenia sobie ze wzrostem cen paszy. Wcześniej już krowy w Rosji były wyposażone w okulary VR – zdecydowałem się wypróbować to we własnym gospodarstwie – mówi Koçak. – Wypróbowałem okulary początkowo na dwóch krowach, które obserwowaliśmy przez około 10 dni. Zaobserwowaliśmy wzrost zarówno w jakości, jak i w ilości mleka - dodaje.

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ
oprac. na podstawie www.topagrar.com i www.pig333.com
fot. Envanto Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 12:30