StoryEditor

Nie będzie pełnego zwrotu kosztów bioasekuracji

Sejmowa komisja rolnictwa odrzuciła po pierwszym czytaniu projekt ustawy o pełnym zwrocie kosztów bioasekuracji przez państwo. Autorzy ustawy posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego chcieli przeznaczyć na ten cel prawie 80 mln zł. Zdaniem rządu takie przepisy funkcjonują już w innych ustawach.
18.01.2019., 08:01h
Zdaniem projektodawców, ponieważ afrykański pomór świń to choroba zwalczana z urzędu, to po stronie państwa powinny być wszystkie wydatki z tym związane. Zwłaszcza, że państwo nakłada na hodowców trzody chlewnej bardzo dużo obowiązków oraz zakazów. – Celem proponowanej ustawy jest zebranie w jednym akcie prawnym finansowych aspektów związanych z realizacją obowiązków nałożonych na posiadaczy świń z związku ze zwalczaniem ASF oraz jasne określenie, że za realizację tych obowiązków będzie przysługiwał zwrot faktycznie poniesionych kosztów na ten cel. Dzięki temu przepisy staną się bardziej przejrzyste i zamiast przeznaczać miliony na zwalczanie choroby, środki publiczne zostaną wydatkowane na jej zapobieganie – napisali w uzasadnieniu projektu ustawy posłowie PSL.

Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków od rolników oraz wypłatę rekompensat za faktycznie poniesione koszty miała być Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnicy mogliby liczyć na zwrot kosztów:
  • budowy ogrodzenia wokół swojego gospodarstwa
  • wyposażenie gospodarstwa w bramę i furtkę
  • zakup średnio 4 mat dezynfekcyjnych dla jednego gospodarstwa
  • zakup środków dezynfekujących
Co na to rząd?
W przygotowywanej przez resort rolnictwa opinii rządu na temat projektu stwierdzono , że już teraz istnieje wiele form zwrotu części kosztów zabezpieczenia gospodarstwa przed ASF, a kolejne są planowane. – Rząd negatywnie zaopiniował przedmiotowy projekt ustawy – poinformował posłów wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. W imieniu organizacji rolniczych o opinię został poproszony szef samorządu rolniczego. – Nasze stanowisko jest zbieżne ze stanowiskiem rządu – odparł Wiktor Szmulewicz prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Poseł sprawozdawca z Prawa i Sprawiedliwości złożył więc wniosek o zakończenie prac nad projektem. - Składam wniosek o jej odrzucenie w pierwszym czytaniu ponieważ ona została już  zrealizowana w innych ustawach – powiedział Rober Telus z PiS. Wniosek został przyjęty zdecydowaną większością głosów.   wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. listopad 2024 15:38