Wniosek w sprawie podjęcia działań zmierzających do dofinansowania zakupu loszek hodowlanych złożył delegat Rady Powiatowej Podlaskiej izby Rolniczej w Łomży. W odpowiedzi MRiRW przedstawiło szeroki wachlarz programów pomocowych skierowanych do hodowców trzody chlewnej.
Postęp biologiczny
Po pierwsze ministerstwo wspiera postęp biologiczny w hodowli świń poprzez dotacje przedmiotowe ze środków budżetowych na postęp biologiczny w produkcji zwierzęcej, przeznaczone na:
· refundację kosztów subsydiowanych usług świadczonych na rzecz hodowców MŚP, polegających na prowadzeniu ksiąg świń (3,4 mln zł),
· dofinansowanie kosztów subsydiowanych usług wykonanych na rzecz hodowców MŚP polegających na prowadzeniu oceny wartości użytkowej świń .
- Dotacje zapewniają ciągłość prowadzenia ksiąg hodowlanych oraz oceny wartości użytkowej świń, oraz stwarzają warunki do upowszechniania wyników oceny wartości użytkowej wśród hodowców świń. Dzięki temu hodowcy mogą podejmować decyzje o wyborze konkretnych zwierząt na rodziców następnego pokolenia, co może zagwarantować rolnikom uzyskanie poprawy jakości genetycznej, która przekłada się bezpośrednio na poprawę cech użytkowych i funkcjonalnych zwierząt oraz poprawę cech jakościowych produktów rolnych – napisał w odpowiedzi Waldemar Guba dyrektor Departamentu Rynków Rolnych w MRiRW.
Wsparcie ponownego uruchomienia hodowli
Jednocześnie ARiMR udziela pomocy finansowej polegającej na stosowaniu przez okres nie dłuższy niż 10 lat dopłat do oprocentowania kredytów bankowych zaciągniętych w celu ponownego uruchomienia produkcji świń po zaprzestaniu produkcji, w związku z obowiązującym zakazem utrzymywania w gospodarstwie świń lub ich wprowadzenia do gospodarstwa, wydanym w powodu ASF.
Przedmiotowe kredyty mogą zostać przeznaczone m.in. na zakup loszek, knurów lub warchlaków, z wyłączeniem zakupu na eksport. Pomoc ta ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.
Nowe działanie
W MRiRW trwają obecnie prace nad wdrożeniem mechanizmu wsparcia producentów świń utrzymujących lochy. Zaplanowana pomoc finansowa dla gospodarstw zgłaszających urodzenia świń w zakładanej wysokości ok. 1000 zł na lochę ma na celu wsparcie gospodarstw rodzinnych i przeciwdziałanie wycofywaniu się rolników z hodowli i produkcji wieprzowiny w oparciu o stado krajowe. Pomoc będzie udzielana na wniosek rolnika składany do biura powiatowego MRiRW.
Zakaz z wyjątkami
Jednocześnie resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z unijnymi przepisami zakup zwierząt nie kwalifikuje się do wsparcia inwestycyjnego. Wyjątkiem jest pomoc na przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych lub katastrof w przypadku tej pomocy wydatki na zakup zwierząt mogą być wydatkami kwalifikowalnymi.
Restrukturyzacja małego gospodarstwa
Potencjalnie zakup zwierzęcia (stado podstawowe) może stanowić element biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji małego gospodarstwa w ramach PROW 2014-2020. Pomoc jest skierowana do gospodarstw o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 13 tys. euro. A rolnik może liczyć na premię w wysokości 60 tys. zł., która jest wypłacana w dwóch ratach. Warunkiem wypłaty drugiej raty pomocy jest m. in. prawidłowa realizacja biznesplanu dotyczącego restrukturyzacji gospodarstwa.
wk