StoryEditor

(Nie)zdrowe czerwone mięso: fakty i mity o szkodliwości mięsa w diecie

Czerwone mięso jest niezbędnym składnikiem prawidłowo zbilansowanej diety. Tego oczywistego faktu musimy bronić przed falą mitów na temat jego szkodliwości i to nie tylko dla zdrowia ludzi, ale też dla kondycji planety. Tymczasem nieprawdziwe informacje powielane w Internecie nabierają siły niczym rozpędzona,
śniegowa kula.

31.08.2024., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wiarygodność badań
  • Kryzys klimatyczny
  • Dieta zdrowa dla człowieka i środowiska?
  • Walka z nieprawdą
  • Nieprawdziwe argumenty
  • To, co najważniejsze

Wiarygodność badań

Rośnie liczba przeciwników spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym czerwonego mięsa. Ma to związek nie tylko z etycznymi aspektami produkcji zwierzęcej, ale też szeroko rozumianą ochroną środowiska. W tej kwestii nie pomagają publikowane i cytowane na szeroką skalę raporty i opracowania, które nie zawsze oparte są na twardych, naukowych dowodach.

– Każdy, kto jest zaangażowany w produkcję żywności, ale również konsument, powinien być bardzo ostrożny w stosunku do sprawozdań i raportów dotyczących zdrowia. Trzeba weryfikować ich wiarygodność. Niepoddane takiej ocenie badania z 2019 r., które są cytowane i podawane dalej na całym świecie, wykazały, że nawet przy spożywaniu umiarkowanej ilości, 50 g/dziennie czerwonego mięsa znacznie zwiększało się ryzyko choroby niedokrwiennej serca i udaru – mówiła podczas 28. Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Specjaliści specjalistom”, organizowanej przez UCMW, UJ – UR w Krakowie prof. Alice V. Stanton z Uniwersytetu Medycyny i Nauk o Zdrowiu w D...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. styczeń 2025 18:57