Redakcja: Producenci mogą być tego pewni?
Witold Choiński: Tak, chyba że wydarzy się coś nieoczekiwanego, np. z ASF. Dochodzą do nas pozytywne informacje odnośnie do wyodrębnienia w Chinach genu umożliwiającego stworzenie szczepionki przeciw ASF. To byłby prawdziwy przełom.
Red.: Czy to potwierdzone informacje?
W.Ch.: Wszystko wskazuje na to, że tak. Zostały złożone dokumenty do urzędu patentowego o rejestrację. Od tego będą uzależnione światowe ceny świń. Dużo będzie zależało od tego, czy szczepionka zafunkcjonuje, czy będzie to kolejna nieudana próba. Światowe ceny powinny się wtedy stabilizować.
Red.: Jak wysokie stawki za żywiec wpływają na zakłady mięsne ?
W.Ch.: Od kilku miesięcy sytuacja firm jest dramatyczna. Dziś firmy mające ubój mają ujemną rentowność. Są wg naszych wyliczeń ok. 2% na minusie. Mający przetwórstwo próbują odrobić to na przetworach. Firmy prowadzące jedynie ubój są od miesięcy pod kreską.
Red.: Rolnicy w strefach ASF wciąż dostają za tuczniki mniej niż rolnicy w pozostałej części kraju. Czy zakłady mięsne mają pomysł na rozwiązanie tej sytuacji?
W.Ch.: Wystosowaliśmy pismo do premie...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Notujemy rekordowo wysokie ceny świń. Jaki będzie dalszy scenariusz?
- Światowy rynek wieprzowiny zależy dziś od Chin. Zdaje się, że do końca roku ceny powinny się utrzymywać na wysokim poziomie – mówi podczas wywiadu Witold Choiński, Prezes Związku Polskie Mięso.