Pierwsza globalna strategia OIE dotycząca dobrostanu zwierząt została przyjęta 24 maja w Paryżu przez 180 państw członkowskich Organizacji. Bazując na doświadczeniach i wynikach regionalnych strategii w zakresie dobrostanu zwierząt i platform już wdrożonych na całym świecie, ma ona na celu zapewnienie stałego ukierunkowania i koordynacji działań OIE w celu osiągnięcia trwałych ulepszeń w tej dziedzinie.
Cztery filary dobrostanu
- Rozwój międzynarodowych standardów dobrostanu zwierząt
Standardy dobrostanu zwierząt OIE będą nadal rozwijane przy udziale ekspertów międzynarodowych, w oparciu o odpowiednie badania naukowe, kwestie etyczne i praktyczne doświadczenia. W szczególności trwają obecnie prace nad normami dotyczącymi systemów produkcji trzody chlewnej oraz ubojem.
- Wzmocnienie budowania potencjału i szkolenia służb weterynaryjnych
Prace będą polegały na zwiększeniu możliwości służb weterynaryjnych do podjęcia stosownych działań w poprawie dobrostanu na fermach. Ważna będzie także komunikacja z rządami, organizacjami krajowymi i międzynarodowymi oraz opinią publiczną w celu zwiększenia świadomości na temat dobrostanu zwierząt.
W związku z tym OIE zachęca się państwa członkowskie do wspierania rozwoju krajowych programów na rzecz podnoszenia świadomości w zakresie dobrostanu zwierząt i edukacji kluczowych podmiotów, w szczególności właścicieli zwierząt gospodarskich, podmiotów zajmujących się zwierzętami i społeczności lokalnych oraz innych kluczowych grup, takich jak uczniowie.
- Stopniowe wdrażanie standardów OIE w zakresie dobrostanu zwierząt i odpowiadających im polityk
W związku z tym OIE wzywa państwa członkowskie do włączenia standardów do swoich krajowych przepisów.
Ponadto strategia ta zaleca ustanowienie nowego forum, które zapewni platformę dialogu między ekspertami technicznymi i zainteresowanymi stronami. Platforma ta będzie okazją do zaangażowania się w program i poprawy prac w zakresie dobrostanu zwierząt OIE.
źródło oie.int