StoryEditor

Nowe oblicze PCV2

Najnowsze badania wskazują, że PCV2 zakaża prosięta już w czasie ciąży znacznie częściej, niż do tej pory sądzono, a szczepienie macior nie zawsze chroni przed zakażeniem śródmacicznym.
23.05.2017., 09:05h

W majowym numerze „top świnie” rozprawiliśmy się z typowymi chorobami wirusowymi, powodującymi spadek plenności i płodności u loch. W czerwcowym wydaniu pod lupę bierzemy cirkowirusy – jeszcze niedawno uznawane za współodpowiedzialne przede wszystkim za wywoływanie zespołu wyniszczenia poodsadzeniowego – PMWS.

Obecnie drobnoustroje te wskazywane są jako czynnik, który  może wywoływać zaburzenia w rozrodzie świń. Dowiedziono, że do infekcji PCV2 może dojść nie tylko przez kontakt z zakażonym osobnikiem, ale również np. w przypadku loch przez inseminację zainfekowanym nasieniem, czy w przypadku prosiąt przez pionowe zakażenie od matek jeszcze w trakcie życia płodowego.

O najnowszych wynikach badań i doświadczeń związanych z infekcjami stada podstawowego PCV2 pisze dla Państwa prof. Zygmunt Pejsak z PIWet-PIB w Puławach już w czerwcowym numerze „top świnie” od strony 26.  

pj-t

 

 

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 16:13