StoryEditor

Nowy system żywienia trzody chlewnej na mokro

Firma Pellon niebawem wprowadzi na rynek usprawniony system zarządzania żywieniem trzody chlewnej. Będzie o wiele więcej korzystnych funkcji i ułatwień dla hodowcy przy żywieniu loch, warchlaków i tuczników.  
26.06.2019., 11:06h
Rolników zajmujących się chowem trzody interesują możliwie jak najniższe koszty produkcji kilograma żywca. Pellon już kilkadziesiąt lat temu wyszedł naprzeciw potrzebom precyzyjnego żywienia świń tworząc system zarządzania żywieniem na mokro. Hodowcy stale zgłaszali firmie dodatkowe pomysły, w jaki sposób można usprawnić system i ułatwić obsługę, a jednocześnie zwiększyć ilość dostępnych funkcji. W związku z tym powstał ulepszony system zarządzania oraz unowocześniony komputer sterujący. Obecnie funkcjonują trzy takie urządzenia w Finlandii, gdzie nad systemem pracował informatyk i hodowca trzody Jari Koivuluoma. 

– System wraz z komputerem jest w fazie testów, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo możemy się spodziewać na naszym rynku takiego rozwiązania – mówił Grzegorz Kędzierski z firmy Pellon. 

Jakie funkcje ma nowy system zarządzania żywieniem na mokro Pellonu?

System zarządzania żywieniem na mokro jest oparty na systemie Windows 7, natomiast do urządzeń przemysłowych będzie wykorzystane oprogramowanie i system operacyjny Windows 10. Głównym celem jaki miał być osiągnięty za sprawą nowego systemu to żywienie trzody w wielu różnych kombinacjach, z wykorzystaniem gęstszej sieci rurociągów, co dawałoby rolnikom więcej możliwości i jeszcze większą precyzję zadawania paszy. 

System jest intuicyjny, prosty w obsłudze na poziomie użytkowania, w menu podstawowym mamy dostęp do wszystkich funkcji. Na etapie montażu system wymaga konfiguracji dostosowującej go do konkretnego budynku co mogłoby sprawić problemy rolnikowi, ale na szczęście nie musi tego robić ponieważ wyręcza go w tym zespół techniczny firmy Pellon. 

System zarządzania stadem można obsługiwać stojąc przy ekranie dotykowym (o większej przekątnej) lub całkowicie zdalnie poprzez aplikację na smartfonie. 

Jednak najciekawsze zmiany w systemie dotyczą zwiększenia możliwości programowania mieszanek paszowych, poprzez kolejność doboru komponentów, które mogą być pobierane np. dwukrotnie lub w innej kolejności, ustawienie określonego czasu wyjadania paszy i jego zadawania, automatyczne mycie rur głównych i spustowych. 

Komputer może jednocześnie obsługiwać trzy systemy żywienia zlokalizowane w innych budynkach i zadawać paszę, co wcześniej było niemożliwe. Każdy z systemów żywienia może składać się z dwóch mieszalników.

System także posiada funkcję automatycznej kontroli ilości komponentów, na wadze oraz poprzez czujniki lub ultradźwięki w silosie i wysyła informację na aplikację, że danej paszy zabrakło. System posiada funkcję pobierania paszy i przygotowania komponentu dwuskładnikowego.
Ponadto ciekawym usprawnieniem jest połączenie systemu zarządzania żywieniem na mokro z innymi np. monitoringiem, wagami żywca oraz systemem zamykania i otwierania bramek lub drzwi (można podłączyć nawet kilkaset urządzeń, 20 systemów). 

W systemie dodatkowo możemy zmieniać średnią wagę kojca, dokonywać zmian mieszanek na bieżąco, informować o sprzedaży, kontrolować godziny pracy i dziennych operacji (zużycia paszy, konieczności zakupu komponentów paszowych). Możemy również sprawdzać dzienne przyrosty na podstawie wykorzystania paszy i planować sprzedaż, ponieważ system automatycznie przypisuje danemu kojcowi liczbę dni wymaganą do uzyskania konkretnej masy ciała. 

Na końcu tuczu natomiast mamy informację zwrotną wprowadzając ceny pasz oraz samych tuczników z jakim zyskiem sprzedaliśmy sztuki. Dane są magazynowane jedynie do początku kolejnego obsadzenia kojca i żywienia nowej grupy. Nie ma możliwości generowania raportów. Komputer ponadto zapewnia płynne przejście z jednej fazy żywienia na drugą mieszankę.

Jak widać nowych funkcji jest bardzo wiele, a na naszym rynku już pojawiają się pierwsze głosy o chęci zakupu urządzenia. Niestety, będzie trzeba na nie jeszcze chwilę poczekać. 

dkol
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. listopad 2024 22:35