StoryEditor

O przyszłości branży w Łodzi

Co czeka nas w przyszłości? Jakie są trendy w produkcji świń na świecie i w Europie? O tym dyskutowano dziś podczas XIII Sympozjum Naukowego organizowanego przez LNB w Łodzi.
22.02.2020., 02:02h
– Rynek światowy jest pod wpływem rynku azjatyckiego, głównie chińskiego. W kraju środka pogłowie świń dramatycznie się obniżyło. Z 400 mln tuczników pozostało raptem ok. 250 mln. To spowodowało ogromny import białka zwierzęcego – mówił podczas otwarcia XIII sympozjum naukowego dla znaczących producentów trzody chlewnej "LNB Pig Forum 2020" Wojciech Kalicki z LNB.
Dziś zdaniem Kalickiego ceny żywca wieprzowego w Chinach są 5 razy wyższe niż w USA i 3 razy wyższe niż w UE

— Azja potrzebuje dziś ogromnej ilości białka zwierzęcego, aby skompensować straty po wybuchu epidemii ASF – mówił Kalicki. 

Przy założeniu 15% wzrostu rr. szacunek bazowy zakłada odtworzenie poprzedniej wielkości populacji w Chinach nastąpi najprędzej w 2023 r. – mówił Kalicki.

To oznacza, że najprędzej za trzy lata Chiny odbudują swoją pozycję na rynku wieprzowiny. To czas w Europie na zysk i inwestycje w przyszłościowe technologie.

Roy Klerks mówił, że w związku z rosnącą plennością loch nowej generacji, europejscy hodowcym muszą nauczyć się ratować, tzw. nadliczbowe prosięta. 

– System dokarmiania prosiąt pozwala podnieść produkcyjność stada. Wykorzystać niesamowity potencjał genetyczny loch – mówił Klerks. 

Jego zdaniem słabsze i mniejsze prosięta z licznych miotów są mniej odporne na zachorowania ponieważ podczas laktacji wypijają mniej siary. 

Najlepiej kiedy prosięta mogą pozostać z matką przez czas laktacji. System Rescue care pozwala na odpojenie i dokarmianie prosiąt mlekiem z dodatkiem substancji roślinnych. To "uczy" układ pokarmowy do przyswajania suchej masy jeszcze przed odsadzeniem od loch, co jest bardzo pożądane w późniejszym żywieniu młodych świń.

Zdaniem Klerksa, przy dzisiejszych, wysokich cenach żywca jest najlepszy czas na inwestycje w systemy pozwalające możliwie jak najlepiej wykorzystać potencjał genetyczny świń nowej generacji.

Prof. Daniel Korniewicz zwracał uwagę na wysokie wymagania żywieniowe wysokoprodukcyjnych loch. Jego zdaniem dziś żywieniowcy muszą zupełnie inaczej podchodzić do bilansowania dawek pokarmowch dla loch. Zwierzęta te produkują znacznie więcej mleka i muszą otrzymać odpowiednią ilość składników pokarmowych aby wykarmić liczne potomstwo. 

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 06:21