– Rolnicy otrzymują średnio 4,07 zł/kg żywca, jednak stawki wahają się od 3,40 do 4,40 zł/kg. Tak niskich cen nie było od dawna – przyznał na wstępie posiedzenia prezes WIR, Piotr Walkowski.
– Stawki za żywiec są bulwersujące – grzmiał prezes Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej, Grzegorz Majchrzak. W ciągu doby cena spadła o 40 groszy. To jest nienormalne. Zakłady mięsne chcą się na nas wzbogacić!
Przerażające jego zdaniem jest również to, że do krajowych zakładów mięsnych trafiają tuczniki z Belgii i nikt nad tym nie panuje.
– Rolnicy mają dosyć trzody, masowo rezygnują z produkcji. Nie chcą być kontrolowani, karani, nie chcą mieć na głowie inspekcji, policji i sanepidu. Nie mają z czego inwestować pomimo pomocy – mówił Majchrzak.
Zdaniem uczestniczącego w spotkaniu posła Zbigniewa Ajchlera branża musi się skonsolidować.
– Mam dosyć słuchania o wpływie niemieckich i duńskich cen na nasze krajowe stawki. Musimy stworzyć swoją, krajową giełdę – mówił poseł.
Wszyscy uczestnicy spotkania zgodzili się, że czasu już nie ma. Trzeba działać szybko, ustalić wspólne stanowisko wraz ze środowiskiem przetwórców i podpowiedzieć włodarzom konkretne rozwiązania.
Członkowie Zespołu ustalili, że należy zainicjować konsolidację Wielkopolskich producentów trzody, aby reprezentować sektor produkcji żywca wieprzowego na szczeblu rządowym. Zadecydowali także o konieczności spotkania się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim oraz zebraniu przedstawicieli branży w celu wspólnego wystąpienia z postulatami podczas konferencji „Rozwój sektora trzody chlewnej w Polsce – stan obecny oraz konieczne działania”, która odbędzie się dnia 14 listopada 2018 r.
- stworzenie polskiej giełdy, która będzie wyznaczać ceny żywca wieprzowego, w tym także cenę minimalną tuczników,
- stworzenie programu pozyskiwania informacji o zmowach cenowych prowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
- zabieganie o zmianę przepisów dotyczących budowy obiektów inwentarskich,
- uszczelnienie pozyskiwania danych o liczebności oraz jakości importowanych świń,
- wykupienie np. zakładu Pini Polonia jako państwowy zakład.
W spotkaniu uczestniczyli: prezes WIR Piotr Walkowski, poseł na sejm RP Zbigniew Ajchler, Marek Beer – Zastępca Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Prezes WZHTCh Grzegorz Majchrzak, Andrzej Gmerek członek WZHTCh, Jacek Marcinkowski członek Ogólnopolskiego Cechu Rzeźników-Wędliniarzy-Kucharzy, Anna Kurek redaktor programu top agrar Polska oraz Stanisław Stec – były członek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.