StoryEditor

Opieka nad prosiętami, diagnostyka i zapobieganie chorobom podczas konferencji Agri Plus

Rotawirusy, parwowirusy czy grypa, te choroby są dobrze znane przez hodowców świń. Podczas konferencji naukowej Agri Plus, która odbyła się na początku grudnia na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, mogliśmy posłuchać nowości i praktycznego podejścia do tych zakażeń.

10.12.2024., 14:21h

Konferencja rozpoczęła się od tematów związanych z prosiętami i ich odchowem.

– Bardzo dużo osób bierze udział w przygotowaniu zawodnika sportowego do startu. Podobnie jest ze zwierzętami, bardzo dużo osób oraz czynników ma wpływ na jego start oraz późniejszy rozwój – mówiła podczas swojego wykładu prof. dr hab. inż. Anna Rząsa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W dobrym starcie najbardziej kluczowe są pierwsze dwie godziny życia prosięcia. To w tym czasie powinny wypić pierwszą siarę, powinny być osuszone i dogrzane, żeby zapobiec hipotermii.

image
– Bardzo dużo osób bierze udział w przygotowaniu zawodnika sportowego do startu. Podobnie jest ze zwierzętami, bardzo dużo osób oraz czynników ma wpływ na jego start oraz późniejszy rozwój – mówiła podczas swojego wykładu prof. dr hab. inż. Anna Rząsa z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
FOTO: Stancelewska

Zabawki zmniejszą stres odsadzeniowy

Specjalistka z duńskiej firmy Seges Innovation Anna Krog Krustrup opowiadała o badaniach nad tym w jaki sposób stres odsadzeniowy wpływa na zdrowie jelit u prosiąt.

– Zapewnienie prosiętom materiałów do eksploracji i zabawy w kojcach porodowych powoduje zwiększone pobranie paszy przez prosięta oraz może zmniejszyć stres przy odsadzeniu – mówiła ekspertka z Danii.

Zobacz także: Sztuczna inteligencja w chlewni: Echa Kongresu w Lipsku i Cancun

Zarządzanie wirusami

O praktycznym podejściu do rotawirusa opowiadał Marcial Marcos z firmy MSD Animal Health,

– Wielkość fermy i liczba dni, w których pomieszczenia porodowe pozostają puste, wydają się być czynnikami ryzyka zakażenia rotawirusem – mówił ekspert.

Można było również posłuchać o tym jakie są kluczowe czynniki i punkty kontrolne wpływające na zrównoważone zarządzanie PRRSV w stadach hodowlanych. O doświadczeniach z tą chorobą mówił profesor z Uniwerystetu w Iowa Daniel Linhares.

image
Profesor z Uniwerystetu w Iowa Daniel Linhares mówił o zarządzaniu PRRSV w stadzie
FOTO: Zieja

Przedstawiciel firmy Hipra David Llopart Vidal przedstawił nowe badania na temat dobrze znanego parwowirusa u świń.

– Kluczowe jest, żeby kontrolować status epidemiologiczny swojego stada oraz nowo przybyłych loszek – podkreślał specjalista.

Kontrola grypy

Doktor Julia Stadler oraz doktor Kathrine Lillije-Jaschniski z Uniwersytetu w Monachium przedstawiły najnowsze wyniki badań dotyczące diagnostyki grypy u świń.

image
– W diagnostyce bardzo ważne jest, żeby pobrać bardzo dużą ilość próbek, tylko wtedy wyniki są wiarygodne. Z naszych doświadczeń wynika, że ze wszystkich sposobów diagnostycznych w przypadku grypy najbardziej miarodajne są wymazy z nosa świń – mówiła doktor Stadler.
FOTO: Zieja

– W diagnostyce bardzo ważne jest, żeby pobrać bardzo dużą ilość próbek, tylko wtedy wyniki są wiarygodne. Z naszych doświadczeń wynika, że ze wszystkich sposobów diagnostycznych w przypadku grypy najbardziej miarodajne są wymazy z nosa świń – mówiła doktor Stadler.

image

Dominika Zieja
Autor Artykułu:Dominika Zieja
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2024 14:21