StoryEditor

Opłacalność produkcji świń - co o niej sądzą rolnicy?

Ta wiosna to czas, w którym polscy hodowcy trzody chlewnej stają przed wyzwaniami związanymi z cenami żywca wieprzowego. W kontekście ostatnich wypowiedzi ekspertów i rolników, możemy zauważyć, że sytuacja na rynku jest stabilna, ale nie pozbawiona pewnych napięć.
09.04.2024., 16:00h

Stosunkowo wysokie ceny żywca wieprzowego w ubiegłym roku spowodowały spadek likwidacji stad świń. Ceny żywca wieprzowego były dobre aż do początków grudnia i zaczęły spadać przed świętami. Potem były nieznaczne zmiany, by się ustabilizować na poziomie 7 zł/kg w województwie opolskim.

Niskie ceny zbóż dają opłacalność produkcji świń

Niska cena zbóż powoduje, że opłacalność hodowli nie spada poniżej kosztów, ale zdaniem rolników cena pasz i tak jest nieadekwatnie wysoka. 

Jan Damboń, rolnik z Roszowic, podkreśla, że aktualna sytuacja jest zadowalająca: "Niskie ceny pszenicy i pasz w połączeniu z ceną tucznika oscyluje w granicach 7,50-7,80 zł/kg. Jest to godny dzisiaj zarobek ". To optymistyczne spojrzenie na obecną sytuację jest wspólne dla wielu rolników, którzy cieszą się z obecnych cen, pozwalających na utrzymanie rentowności.

Zobacz też: Kredyty preferencyjne, dopłaty i refundacja kosztów dla producentów świń. Jakie warunki i kwoty wsparcia?

Z kolei Ryszard Kansy z Opola zwraca uwagę na stabilność cen, które utrzymują się na poziomie 7-7,20 zł za kilogram. Jednakże dostrzega on również problem niedoboru świń, co może prowadzić do dłuższych oczekiwań na dostawy i potencjalnych komplikacji w przyszłości.

Reprezentujący skup trzody chlewnej Związku Śląskich Rolników w Białej Tomasz Nosol, odnotowuje stabilizację w branży, ale również zaznacza, że większość hodowców na razie nie myśli o zaprzestaniu działalności, choć przyszłość branży pozostaje nieprzewidywalna. To wskazuje na to, że mimo pewnej równowagi, niepewność nadal pozostaje istotnym czynnikiem.

Brakuje krajowych świń na rynku

Bogusław Pawliszyn z zakładu przetwórstwa mięsnego w Świerczowie zauważa niedobór świń i konieczność wsparcia ze strony państwa. Pomimo stabilnych cen producenci potrzebują dodatkowego wsparcia, aby móc kontynuować działalność.

- Istnieje potrzeba wsparcia ze strony państwa, na przykład poprzez dofinansowania czy kredyty bezprocentowe, które mogłyby wspomóc hodowców w zabezpieczeniu produkcji mięsa w Polsce – dodaje Tomasz Nosol

Rywalizacja rynkowa a skala produkcji

Zbigniew Patyna z zakładu przetwórstwa mięsnego w Turawie wskazuje na konkurencję rynkową i potrzebę dostosowania się do wymagań rynku, aby utrzymać pozycję: "Opłacalność działalności zależy od skali produkcji; przy dużej ilości produkcji możliwe jest generowanie określonych dochodów".

Sytuacja cenowa żywca wieprzowego w Polsce wiosną 2024 roku jest stabilna, ale wymaga od hodowców ciągłej uwagi i adaptacji do zmieniających się warunków. Stabilność cen jest korzystna, ale niepewność rynkowa i strukturalne wyzwania branży pozostają wyraźne.

image

Zielony Ład a realia polskich gospodarstw – perspektywa rolnika z Wielkopolski

Dla hodowców kluczowe będzie znalezienie równowagi między kosztami produkcji a cenami skupu, a także dostosowanie się do wymagań rynku i potencjalnego wsparcia ze strony państwa. Wzrost oryginalności w podejściu do hodowli i przetwórstwa może być jednym z rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie konkurencyjności i rentowności w tej dynamicznej branży.

ZACHĘCAMY DO OBEJRZENIA REPORTAŻU!

dr Mariusz Drożdż

oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 18:37