W tym okresie łącznie do magazynów zwieziono 25,7 tys. ton mięsa wieprzowego ze wszystkich państw Wspólnoty. Wśród produktów dominują przede wszystkim nogi bez kości, których jest aż 60% całości przechowywanego towaru (15,3 tys. ton)., a także boczek bez kości (18%) oraz szynka (8%).
Dopłaty do tymczasowego przechowywania wieprzowiny po raz ostatni zastosowano w 2011 r., kiedy to ceny zaczęły gwałtownie spadać w wyniku afery dioksynowej w Niemczech. Mechanizm ten obciążył wtedy budżet unijny na kwotę 63 mln. euro. Obecnie wprowadzone dopłaty do przechowywania miały na celu chwilowe wycofanie wieprzowiny z rynku i ustabilizowanie cen. Po wprowadzeniu embargo przez Rosję m.in. na wieprzowinę rynek unijny zaczął szybko przepełniać się mięsem tego gatunku. Średnia cena wieprzowiny we Wspólnocie spadła aż o 20% w stosunku do średniej z ostatnich pięciu lat. e-abi
StoryEditor
Polska przechowuje najwięcej wieprzowiny
Od początku uruchomienia mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny czyli od 9 marca br. do 16 marca br. najwięcej mięsa zgromadziła w magazynach Dania oraz Polska.