Program bioasekuracji przygotowany w formie rozporządzenia MRiRW jest aktem wykonawczym do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, którą jak informuje minister rolnictwa Marek Sawicki, wreszcie udało się znowelizować. Program ten przygotowany przez GIW określa zasady, do których będą musiały dostosować się gospodarstwa trzodowe znajdujące się na terenie objętym ograniczeniami w związku z wystąpieniem tam afrykańskiego pomoru świń. Chodzi tu o gminy:
- Giby, Sejny z miastem Sejny w pow. sejneńskim;
- Lipsk i Płaska w pow. augustowskim;
- Czarna Białostocka, Gródek, Supraśl, Wasilków i Michałowo w pow. białostockim;
- Dąbrowa Białostocka, Janów, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Szudziałowo w pow. sokólskim.
Gospodarstwa utrzymujące świnie na wymienionym obszarze, zgodnie z projektem rozporządzenia, będą musiały:
- zabezpieczyć swój teren podwójnym ogrodzeniem o wysokości minimum 1,5 m na podmurówce lub z wkopanym krawężnikami, jeśli świnie są utrzymywane w systemie otwartym;
- wdrożyć program monitorowania i zwalczania gryzoni;
- przeprowadzać okresowo dezynfekcję;
- prowadzić rejestr wejść do gospodarstwa oraz wjazdów i wyjazdów transportów ze zwierzętami;
- zabezpieczyć chlewnie przed zwierzętami domowymi;
- zapewnić, że pracownicy chlewni nie mają własnych świń poza gospodarstwem, w którym pracują;
- ograniczyć wejścia do chlewni osobom postronnym;
- zapewnić osobom przebywającym w chlewni odzież i obuwie ochronne.
Rolnicy będą mieli 3 miesiące od daty opublikowania rozporządzenia na wdrożenie wymienionych zasad bioasekuracji. Koszt dostosowania gospodarstw będzie leżał po stronie właścicieli stad. Ci, którzy zgłoszą do PLW, że nie dostosują się do wymogów i zrezygnują z produkcji otrzymają odszkodowania za oddane do ubojni świnie oraz rekompensatę za to, że przez najbliższe trzy lata nie będą utrzymywać trzody w swoich obejściach. Według szacunków na wypłatę odszkodowań pójdzie blisko 20 mln zł.
Na obszarze objętym programem na dzień 3.04.2014 r. znajdowało się 2130 gospodarstw, w których utrzymywano świnie, przy czym 40% z nich miało na stania 1–6 szt. trzody, które przeznaczone były głównie na własny użytek. Inspekcja przeprowadziła już kontrolę w ¼ z tych gospodarstw i z jej raportów wynika, że w ponad 90% nie są spełnione podstawowe zasady bioasekuracji.
Zakłada się, że ze względu na koszty wdrożenia programu z chowu świń zrezygnują niewielkie gospodarstwa.
Projekt rozporządzenia od 20 lutego znajduje się w konsultacjach społecznych. Uwagi do niego można wnosić do 4 marca br.
pj