W wyniku szalejącego w Chinach ASF tamtejsze pogłowie loch zostało zredukowane o ponad 20%, czyli o 7 mln loch. Spadek produkcji wieprzowiny w 2019 r. ma tam wynieść, wg różnych szacunków, nawet powyżej 30%. Oznacza to, że roczna produkcja może być mniejsza aż o 16 mln ton. Przypomnijmy, że roczna produkcja w UE wynosi niespełna 24 mln ton. Chiński deficyt zdecydowanie przekracza możliwości eksportowe UE, Brazylii i USA.
Eksperci wskazują, że wzmożony chiński import będzie windował ceny żywca wieprzowego u wszystkich eksporterów do rekordowych poziomów. Niemieckie ubojnie już nie są w stanie pokryć zapotrzebowania Kraju Środka na surowiec, w związku z czym w połowie kwietnia cena za Odrą sięgnęła 1,73 euro/kg wbc. Spowodowało to podwyżki cen we wszystkich bez wyjątku krajach UE.
Wzrost cenowy nastąpił również w Belgii, dzięki czemu zmniejszająca się różnica cenowa pomiędzy tym krajem a resztą Wspólnoty ograniczyła ściąganie taniego, belgijskiego surowca do Polski. W całej UE od połowy kwietnia popyt przewyższa podaż, w związku z czym spada masa ubojowa tuczników. aku
StoryEditor
Przez ASF w Chinach będzie rekordowy import mięsa z Polski
Popyt na wieprzowinę w całej Europie przekracza podaż. Zdaniem ekspertów „ssanie” na wieprzowinę ze strony Chin może doprowadzić do rekordowych podwyżek.