Eksperci z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS oraz Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach postanowili w porozumieniu z Mazowieckim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu ocenić wartość utrzymywanych w tej stacji knurów. Zrobiono to na podstawie użytkowości ich potomstwa, a właściwie na podstawie zbiorczej wartości hodowlanej synów i córek knurów ze stacji MCHiRZ w Łowiczu. Do tego celu wykorzystano wyniki oceny przyżyciowej knurów i loszek w stadach hodowlanych, które wykorzystywały nasienie pochodzące z tej stacji inseminacji.
W rasie wielka biała polska na podstawie średnich wartości BLUP ocenianego potomstwa okazało się, że najlepsze wyniki uzyskało potomstwo knurów krajowych, a importy pojawiły się dopiero na 13. i 14 pozycji. Najlepsze okazały się rozpłodniki pochodzące ze stad Grzegorza Pruszkowskiego (woj. mazowieckie) oraz Janusza i Ewy Linka z woj. łódzkiego.
W rasie polskiej białej zwisłouchej bezkonkurencyjne okazały się knury z małopolskiej hodowli Kazimierza Ogurka oraz Marka Gręźlikowskiego (woj. kujawsko-pomorskie).
We wrześniowym wydaniu "top agrar Polska" prezentujemy pełne wyniki rankingu knurów na Mazowszu. Zapraszamy do lektury. aku
StoryEditor
Ranking knurów na Mazowszu
Hodujesz świnie? Wiesz zatem, że należy stawiać na najlepsze knury. Sprawdź jak rozpłodniki z Mazowsza wypadły w rankingu.