Zakaz stosowania odpadów z jedzenia został wprowadzony w 2002 roku ze względu na epidemię pryszczycy, wywołaną podawaniem świniom niedogotowanych resztek jedzenia przez brytyjskich farmerów. Inne kraje, jak np. Japonia, przeprowadzają specjalną obróbkę termiczną odpadków przed podaniem zwierzętom.
Naukowcy udowadniają, że ze względu na odkrycia naukowców ze Wschodniej Azji dotyczące bezpiecznego przetwórstwa odpadków, unijny zakaz nie ma dłużej sensu. Dodatkowo, jego zniesienie przyczyniłoby się do spadku ilości powierzchni wykorzystywanej do produkcji zbóż wykorzystywanych w żywieniu świń oraz zmniejszenia kosztów, nawet do 50%.
Największy sprzeciw przeciwko żywieniu świń resztkami jedzenia budzi fakt, że może to być nie do końca bezpieczny pokarm. Do tego dochodzą kwestie moralne – według konsumentów taki sposób żywienia świń nie jest naturalny.
Unia Europejska nie odniosła się jeszcze w żaden sposób do przedstawionych badań Uniwersytetu w Cambridge. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle, zakaz stosowania odpadków w żywieniu świń miałby zostać zniesiony.
kp
Fot. Piotrowska