StoryEditor

Rosnący popyt na wieprzowinę w krajach trzecich szansą dla unijnych producentów

Rośnie światowy handel wieprzowiną. Kluczowym dla tego rozwoju jest rosnący popyt w Chinach, ale także inni odbiorcy zwiększają swoje zamówienia. Jakie zatem korzyści płyną z tego dla producentów z UE?
13.05.2019., 12:05h

Skutkiem ASF w Chinach jest duże zawirowanie na światowym rynku wieprzowiny. Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa (USDA) w swojej aktualnej prognozie zakłada, że produkcja w Ludowej Republice Chin w roku 2019 spadnie o 10% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniesie 48,5 mln ton. Wprawdzie także spożycie znacząco spadnie, ponieważ zaniepokojeni konsumenci skłaniają się w kierunku innych gatunków mięsa, jednak to prognozowane ograniczenie spożycia nie będzie aż tak silne jak spadek produkcji.


Rekordowy import Chin

Aby zatem zapełnić lukę jaka wynika ze spadku produkcji - zdaniem analityków z Waszyngtonu - w najbliższym czasie import wieprzowiny przez Chiny wzrośnie o 640 tys. ton, czyli o prawie 40% i osiągnie nowy rekord na poziomie 2,2 mln ton. Ale nie tylko Chiny będą znaczącym importerem, wśród dużych odbiorców. Japonia i Meksyk w 2019 roku również zwiększą swoje zapotrzebowanie na mięso wieprzowe. Według szacunków, Japonia kupi o 3% więcej, co będzie oznaczało 1,53 mln ton. Z kolei Meksyk zwiększy swój przywóz o 4% do łącznie 1,24 mln ton. Przy czym, z powodu ceł handlowych na produkty amerykańskie, zwiększy się także handel wieprzowiną europejską do...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 02:18