StoryEditor

Rynek świń: Ile jeszcze można wytrzymać?

To pytanie zadaje sobie coraz więcej rolników produkujących wieprzowinę. Ceny w kraju choć już drastycznie nie spadają, to utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Z kolei koszty produkcji z każdym dniem rosną.
17.01.2019., 13:01h
Bilans produkcji mięsa wieprzowego wychodzi na dużym minusie. Dodatkowo zdaje się, że ubojnie i masarnie również sprawdzają, ile rolnicy jeszcze wytrzymają i co rusz któryś z tych podmiotów próbuje urwać coś z ceny nie zważając na to, że kolejne obniżki oznaczają następnych gospodarzy którzy likwidują produkcję.

W Niemczech od prawie 4 miesięcy mamy niezmienioną cenę tucznika  - w ostatnią środę na dużej giełdzie VEZG utrzymano „zabetonowaną” od 15 tygodni stawkę 1,36 euro/kg w klasie E. W kraju z kolei najwyższe ceny za kilogram wagi poubojowej nie przekraczają 5,2 zł netto, a za żywiec 4,15 zł. Oznacza to, że ceny maksymalne w Polsce są o przynajmniej 80 gr/kg niższe od minimalnych za Odrą. Tam bowiem cena z giełdy VEZG jest punktem wyjścia do negocjacji. Jak się zatem mają do tego informacje o tucznikach przywożonych do kraju z Zachodu Europy po 1,2 euro/kg wagi poubojowej. Nieoficjalnie mówi się jednak, że za tę cenę kupowane są tam półtusze wieprzowe z wyciętymi najcenniejszymi elementami tj. szynki czy schaby. Trzeba przy tym nadmienić, że u nas cały czas rolnicy mają kłopoty nie tyle z ceną co w ogóle ze zbytem ...
Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 02:47