StoryEditor

Rynek świń: kto traci najwięcej, a kto zarabia?

Kryzys na rynku świń dotyka nie tylko polskich producentów. Sprawdź, jak kształtują się ceny w Europie i na świecie. Kto zyskuje, a kto traci na świńskim biznesie.
25.01.2021., 11:01h
Jak wynika z internetowej sondy top agrar Polska, polskie zakłady mięsne wciąż utrzymują niskie ceny za skupowany żywiec. W ubiegłym tygodniu stawki poza strefami ASF wahały się w granicach 3,5–3,8 zł/kg żywca i 4,5–4,8 zł/kg wbc w klasie E. Tymczasem za naszą zachodnią granicą od kilku tygodni utrzymuje się stała cena 1,19 euro/kg wbc. Jak podają tamtejsze media, świński korek do ubojni nie maleje od zeszłego roku. Sytuacja jest tragiczna. Jeśli w jednym regionie ubojnie zaczynają działać pełną parą i kolejka tuczników maleje, to w innym koronawirus pojawia się w zakładach mięsnych i moce przerobowe spadają. Obecnie najgorsza sytuacja jest na południu kraju, gdzie w ostatnich tygodniach COVID-19 dał o sobie solidnie znać.
Na tle innych europejskich krajów ceny w Niemczech są najniższe, do czego przyczynia się również afrykański pomór świń, blokujący eksport wieprzowiny na rynki azjatyckie.

1. Porównanie  cen tuczników dla 56% mięsności

Kraj

Tydzień 3

Zmiana

Niemcy

1,14

±0

Holandia

1,17

±0

Dania

1,47

±0

Francja

1,38

±0

Hiszpania

1,46

±0



Obecnie najlepsze ceny za tucz...
Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:09