
Udowodniono, że wykorzystanie resztek spożywczych jest ważną drogą rozprzestrzeniania wirusa ASF, a w Chinach są one często używane do skarmiania trzody w przydomowych chlewniach.
Początkowo zdecydowano o zakazie ich stosowania w dotkniętych chorobą i sąsiadujących prowincjach. Ostatnie badania wykazały, że 62% z pierwszych 21 ognisk ASF było związanych ze stosowaniem resztek żywności, bo znajdowało się w nim RNA wirusa. W Mongolii po wprowadzeniu zakazu stosowania resztek w żywieniu trzody, przypadków ASF było znacznie mniej, również w Chinach podjęto decyzję o całkowitym zakazie ich stosowania.
Chińskie ministerstwo rolnictwa ogłosiło również w swoim oświadczeniu, że wdrożony zostanie system rejestracji pojazdów przewożących żywe świnie, ptactwo i inne gatunki w celu lepszej kontroli rozprzestrzeniania się choroby oraz uboju zwierząt w rzeźniach znajdujących się w pobliżu gospodarstw. Transport żywych świń na duże odległości jest główną drogą rozprzestrzeniania ASF w różnych regionach Chin.
oprac. dkol na podst. moa.gov.cn