StoryEditor

Sposoby na fermowe odory

Nieprzyjemne zapachy wokół chlewni to jedna z najczęstszych przyczyn sąsiedzkich protestów. W Polsce wciąż nie ma konkretnych regulacji odnośnie do emisji odorów. Sprawdź czy u nas sprawdziłby się model holenderski.
28.06.2018., 13:06h
W Holandii ze względu na zagęszczenie ferm na niewielkim obszarze kwestia odorów została uregulowana już ponad 10 lat temu. To w 2007 r. w życie weszły tam przepisy ograniczające zarówno emisję szkodliwych gazów oraz pyłów, jak i nieprzyjemnych zapachów do środowiska. Określone w holenderskich przepisach normy są bardziej restrykcyjne na zachodzie kraju, gdzie koncentracja produkcji jest większa.

W związku z ww. ograniczeniami specjaliści z zakresu produkcji świń oraz budownictwa opracowali rozwiązania, które mają na celu ograniczenie emisji odoru oraz gazów, zwłaszcza amoniaku do środowiska. Przedstawił je Andre Aarnink z Uniwersytetu Wageningen podczas orgaznizowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów konferencji na temat uregulowań prawnych i technologii redukujących uciążliwości zapachowe związane z produkcją trzody chlewnej. Ekspert wskazał, że emisję szkodliwych gazów należy ograniczyć z podłogi chlewni, jak i gnojowicy. W tym celu w Holandii zaleca się:
  •  wymianę posadzek betonowych na ruszt z tworzywa sztucznego, by ułatwić opadanie odchodów do kanału na gnojowicę,
  • zmianę diety świń na paszę zawierającą mniejsze udziały białka,
  • włączenie kwasu benzoesowego do pasz,
  • używanie zakwaszających soli wapnia,
  • stosowanie dodatków fermentowanych węglowodorów.
Dzięki tym metodom odchody mają niższe pH i zmniejsza się emisja amoniaku.

Jeśli chodzi o ograniczenie wydzielania gazów do środowiska z gnojowicy, to metody są analogiczne, jak w przypadku zmniejszania emisji z podłogi. Dodatkowo redukuje się powierzchnię emisji oraz zakwasza się odchody kwasem siarkowym. By zmniejszyć powierzchnię gnojowicy, z której ulatniają się gazy zalewa się kanał gnojowicowy pod korytem wodą, buduje pochylne ściany kanału i stosuje chłodzenie gnojowicy do 15 st. C.

Jeśli chodzi o zmniejszanie emisji odorów, sprawa jest trudniejsza:
– O ile stężenie gazów szkodliwych jest łatwo mierzalne za pomocą czujników, to odór jest sprawą subiektywną. Do określenia progu uciążliwości zapachowej niezbędny jest ludzki nos. Tym niemniej w Holandii jesteśmy zobligowani do ograniczenia zapachów fermowych – wskazywał Aarnink.

Tamtejsze metody na ograniczanie emisji odoru do środowiska to:
częste usuwanie gnojowicy z kanałów podrusztowych połączone z myciem i dezynfekcją,
używanie słomy na rusztach
stosowanie filtrów.

– Filtry te składają się z 3 kurtyn: wodnej, wodnej wzbogaconej o kwas oraz biologicznej czyli warstwy kory lub korzeni zawierającej bakterie redukujące zapach. Koszt oczyszczania powietrza to około 1,5 euro/m3, w zależności od wielkości chlewni i zastosowanej technologii jest to 10–15 euro/MT/rok – opisywał Holender.
pj-t
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. listopad 2024 00:56