StoryEditor

Sprytne patenty naszych Czytelników

W dodatku "top świnie" w numerze marcowym zaprezentowaliśmy nową rubrykę "Sprytny Patent", w której prezentujemy praktyczne i czasami bardzo pomysłowe "patenty" na... No właśnie, proszę zobaczyć pierwsze przesłane przez naszych Czytelników pomysły.
Separacja najsilniejszych

Podczas oprosienia pierwsze na świat przychodzą najsilniejsze noworodki. Siłą rzeczy jako pierwsze dostają się do listwy mlecznej, by pobrać siarę. Zazwyczaj wybierają najlepsze sutki i już przy nich zostają. Prosięta, rodzące się jako ostatnie nie mają więc zbyt dużego wyboru – zazwyczaj mają pozostawione miejsce w tylnej części wymienia lub dolnym rzędzie sutków, przykrytym przez rodzeństwo.

Słabsze sztuki mają więc trudniejszy dostęp dla niezbędnej dla nich siary. By wyrównać szanse osesków można oddzielić pierwsze i największe prosięta, które pobrały wystarczającą ilość pierwszego mleka (200–250 ml) od reszty miotu. Metalowa skrzynka bez dna wystarcza. Postawiona w gnieździe dla prosiąt zapewni im optymalne warunki. Jest łatwa do mycia, można też ją złożyć na płasko.


Wieszak na kalosze

Dla zachowania większej higieny kalosze przeznaczone do użytku w chlewni po umyciu warto osuszyć. Ułatwia to specjalny wieszak, dzięki któremu można powiesić obuwie podeszwą do góry. Widać wówczas, czy podeszwy są dokładnie umyte – podczas zakupu kalosze warto wybrać model z jak najmniej tłoczonymi podeszwami, w których gromadzi się minimalna ilość zanieczyszczeń.

Wieszak na kalosze można zmontować samodzielnie: wystarczy metalowa listwa zainstalowana do ściany i dospawane lub dokręcone do niej elementy podtrzymujące buty.

 

Jeśli i Państwo zastosowali w chlewni sprytny patent ułatwiający pracę – podzielcie się swoimi pomysłami z czytelnikami "top agrar Polska". Najciekawsze pomysły opublikujemy na naszych łamach, a ich właścicieli nagrodzimy kwotą 100 zł. Prosimy o przesłanie zdjęć dużej rozdzielczości i opisów zastosowanego rozwiązania. Nasz e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem "sprytny patent".

 pj-t, ag

 

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 06:26