StoryEditor

Świadectwo zdrowia świń wydawane poza siedzibą gospodarstwa. Czy MRiRW się zgodzi?

Rolnicy z Małopolski wystosowali pismo, aby Ministerstwo Rolnictwa umożliwiło wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt przez lekarza weterynarii poza siedzibą gospodarstwa bez konieczności jego osobistej wizyty, kiedy planowane jest przemieszczenie świń do innego miejsca na terytorium kraju. Czy resort rolnictwa się zgodzi?

13.01.2025., 13:58h

Przemieszczanie zwierząt na terenie Polski

W odpowiedzi na apel Małopolskiej Izby Rolniczej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśniło, że obowiązek dotyczący zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia, który istnieje na terenie Polski, jest skutkiem obowiązujących przepisów unijnych oraz krajowych.

Jak poinformowało MRiRW, świadectwo zdrowia jest niezbędne, jeśli ma nastąpić przemieszczenie transportu świń poza obszary, które są objęte ograniczeniami I, II i III, ponieważ stanowi ono potwierdzenie zgodności z wymogami określonymi w rozporządzeniu.

Zobacz także: Pomoc na ubezpieczenia zwierząt - od kiedy można składać wnioski do ARiMR?

– Podpisując świadectwo – urzędowy lekarz weterynarii, potwierdza w nim spełnienie wymagań i zobowiązany jest przed jego podpisaniem do przeprowadzenia kontroli dokumentacji, kontroli tożsamości i kontroli fizycznej – czytamy w stanowisku MRiRW.

Co więcej, zaopatrywanie świń w świadectwa zdrowia stanowi obowiązek wynikający z rozporządzenia określającego sposób postępowania w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Chodzi o świadectwo zdrowia wystawiane przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń, zawierającego m.in. numery identyfikacyjne świń oraz poświadczenie spełniania przez świnie wymagań zdrowotnych określonych w przepisach o ochronie zdrowia zwierząt, oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Kontrola przemieszczeń 

Jak podkreśla MRiRW, świadectwa zdrowia wystawiane przez urzędowych lekarzy weterynarii, których wydanie wiąże się z ich wizytą w gospodarstwie, są również niezbędne podczas kontroli przemieszczeń przesyłek świń w obrocie krajowym i stanowią jeden z elementów działań prewencyjnych w związku z występowaniem chorób, a w szczególności ASF.

image

Rynek wieprzowiny: na giełdach obniżki, w tuczarniach dużo świń!

Co na to MRiRW?

MRiRW, przedstawiając powyższe argumenty, odmówiło rolnikom i nie zgodziło się na umożliwienie wystawiania świadectwa zdrowia zwierząt bez przeprowadzenia badania klinicznego świń w gospodarstwie przez lekarza weterynarii.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: MIR

Fot: Kurek

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. styczeń 2025 19:01