StoryEditor

Świnie ratujące życie i zdrowie

Nie tylko mięso jest celem hodowli świń. Niektóre zwierzęta służą nauce. Naukowcy chcą je wykorzystywać m.in. do przeszczepów międzygatunkowych.
16.10.2015., 14:10h

Brytyjscy i amerykańscy naukowcy wyhodowali genetycznie modyfikowane świnie, których organy w przyszłości będzie można wykorzystać w transplantologii. Tylko w Wielkiej Brytanii ok. 8 tys. pacjentów czeka na przeszczep. Badacze wprowadzili ludzkie geny do informacji genetycznej zwierząt tak, aby organizm nie odrzucał przeszczepu, co miało miejsce we wcześniejszych próbach z udziałem tkanek zwierzęcych. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów odzwierzęcych, naukowcy starają się wyhodować świnie wolne od chorób.

Podobne badania w Polsce prowadzi Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy w Balicach pod kierownictwem prof. Zdzisław Smorąga (na zdjęciu). Celem badań jest uzyskanie wielotransgenicznych świń do wykorzystania w ksenotransplantologii.

Świnie są w medycynie wykorzystywane również doświadczalnie. Lekarze z fundacji im. Zbigniewa Religi wszczepili świni dziecięcą wersję sztucznego serca. Jeśli eksperyment się uda, już za rok takie zabiegi będą wykonywane na dzieciach chorych na serce. Pompy wielkości ludzkiej dłoni już od 15 lat wszczepia się dorosłym. Wersja dziecięca jest o wiele mniejsza. aku, kp

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. styczeń 2025 11:43