StoryEditor

To koniec wzrostu pogłowia świń w Chinach?

Wygląda na to, że trwający od kilku miesięcy wzrost pogłowia loch w Chinach uległ stagnacji. Rzecznik Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie obwinia za ten stan rzeczy niższe ceny trzody chlewnej.
25.08.2021., 15:08h
W ciągu ostatnich 21 miesięcy rolnicy w Chinach systematycznie zwiększali liczbę loch. Rozwój ten został jednak zahamowany pod koniec lipca. Jak poinformowało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rolnictwa w Pekinie, pogłowie loch w całym kraju zmniejszyło się o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Rzecznik ministerstwa winą za ten stan rzeczy obarczył znaczny spadek cen trzody chlewnej. Z drugiej strony, całkowite pogłowie świń wzrosło o 0,8% w porównaniu z czerwcem i było o około 31% wyższe od porównywalnego poziomu z poprzedniego roku. Ministerstwo Rolnictwa nie podało dokładnych danych o populacji.

Z ostatnich doniesień wynika, że pod koniec czerwca 2021 roku w Chinach było łącznie 45,64 mln loch, co oznacza wzrost o 9,34 mln sztuk, czyli o 25,7% w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy. Całkowite pogłowie trzody chlewnej w Chińskiej Republice Ludowej wzrosło w ciągu roku o 99,2 mln sztuk, czyli o 29,2 %, do 439,11 mln sztuk.

- Oznacza to, że liczebność stada ponownie wzrosła do poziomu z końca 2017 roku, czyli ostatniego roku przed wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń - podaje ministerstwo.


Presja na ceny


Według pekińskiego departamentu rolnictwa podaż żywca ponownie znacznie wzrosła w wyniku powiększenia stada, co doprowadziło do silnej presji na ceny producentów. Średnia krajowa cena za świnie rzeźne wynosiła około 15 CNY (1,97 €) za kg żywej wagi w ostatni wtorek, w porównaniu do 36,66 CNY (4,81 €) na początku roku. W tym okresie ceny prosiąt spadły nawet o około 70%. Rząd w Pekinie wprowadził instrumenty rynkowe, takie jak gromadzenie zapasów, aby wesprzeć ceny. Ponadto import wieprzowiny został znacznie ograniczony.

Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa w Pekinie, wielu producentów ponosi obecnie straty z powodu stosunkowo wysokich kosztów paszy. W ten sposób przyspieszyli oni usuwanie loch o słabej wydajności i zoptymalizowali strukturę stada. 

Źródło: AgE
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 09:08