StoryEditor

Twardy problem

Jesteś hodowcą świń? Utrzymujesz lochy? To zapewne nie jest ci obcy problem z kłopotami z wypróżnianiem się ich. Sprawdź jaka jest przyczyna zaparć u loch oraz jak im zaradzić.
30.06.2017., 16:06h
Zaparcia u świń są problemem ekonomicznym, na który część rolników wciąż jeszcze nie zwraca uwagi – uważa lek. wet. Robert Nowak z wielkopolskich Pobiedzisk. Praktyk twierdzi, że zatrzymanie treści kałowych jest powodem niekiedy bardzo poważnych konsekwencji, do wybrakowania loch i start w odchowie prosiąt.

Jako przyczyny lekarz wskazuje m.in. ograniczony ruch macior ciężarnych i w laktacji, zbyt małą podaż wody oraz zły bilans pasz.

Kał zalegający w jelitach jest doskonałą pożywką dla bakterii, najczęściej Escherichia coli, które produkują niebezpieczne toksyny. Właśnie one wywołują stany zapalne wymienia, zatrzymanie laktacji oraz podtruwają prosięta ssące wywołując u nich biegunki – wyjaśnia Nowak. Praktyk zwraca też uwagę na to, że lochy cierpiące na zaparcia przed porodem zazwyczaj mają wydłużoną akcję porodową, przez co rodzą osłabione i niedotlenione prosięta.

Z punktu widzenia organizacyjnego należy zapewnić lochom stały, nieograniczony dostęp do świeżej wody. Coraz więcej chlewni, zdaniem lekarz, decyduje się na zamontowanie zaworów samopoziomujących wodę w miejsce smoczków i poideł na porodówce. Dodatkowo Nowak uważa, że kilka razy na dobę lochy należy zgonić, aby wstały, napiły się i przy okazji wypróżniły.

Już w lipcowym dodatku „top świnie” znajdziecie Państwo odpowiedź jakie postępowanie zaleca lekarz, kiedy w waszej chlewni pojawią się zaparcia u loch. Zapraszamy do lektury.   Aku 
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 05:09