StoryEditor

UOKiK prześwietla firmy zajmujące się tuczem kontraktowym

Obciążanie rolników nadmiernym ryzykiem i wykorzystywanie w ten sposób przewagi kontraktowej to główny zarzut Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowania przeciwko firmom zajmującym się tuczem kontraktowym. Do ich zakończenia potrzebna jest jeszcze szczegółowa opinia, którą przygotowują naukowcy.
23.06.2021., 10:06h
Z przedstawionej w Sejmie przez MRiRW informacji wynika, że tuczem kontraktowym (nakładczym) zajmuje się obecnie w Polsce 19,5 tys. gospodarstw, które dostarczają ok. 12,7 mln sztuk świń. 

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podjął działania na rynku tuczu kontraktowego trzody chlewnej w efekcie sygnałów napływających od hodowców. Jeszcze w grudniu 2019 r. wszczęto z urzędu postępowanie wyjaśniające, mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców trzody chlewnej do Agrifirm Polska sp. z o.o. z siedzibą w Szamotułach są stosowane nieuczciwe praktyki w zakresie zasad rozliczeń za usługi dodatkowe oraz terminowości płatności, co uzasadniałoby wszczęcie postępowania w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Następnie, podobne postępowania wszczęto wobec:

Agri Plus sp. z o.o.  z siedzibą w Poznaniu, 
Venneker Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, 
HAGRIC Woźniecki spółka z o.o. sp. k. z siedzibą w Szczeglinie
- W toku prowadzonych postępowań zgromadzono materiał dowodowy wskazujący, iż Agrifirm Polska sp. z o.o. oraz Agri Plus sp. z o.o. - mogą stosować praktyki nieuczciwie wykorzystu...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 06:07