StoryEditor

USA chcą otwarcia rynku UE na mięso z raktopaminą

Wykorzystanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej to temat, który nęka hodowców na całym świecie. Tym razem amerykańskie władze chcą przyjrzeć się praktykom stosowanych na ich fermach. Jednocześnie naciskają na Unię Europejską w sprawie otwarcia rynku na mięso wyprodukowane z użyciem raktopaminy.
28.12.2015., 11:12h

 Krajowy Związek Producentów Wieprzowiny (USA) domaga się jasnych reguł zbierania danych na temat zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) domaga się od 2017 roku wycofania w leczeniu zwierząt wszystkich antybiotyków, które mają znaczenie w leczeniu ludzi. Zgromadzone dane powinny także w prosty sposób ukazać, jak leki wpływają na oporność bakterii u ludzi. Producenci wieprzowiny prowadzą rozmowy z Departamentem Rolnictwa (USDA) i FDA na temat źródła danych o stosowanych antybiotykach, sposobu ich analizy i przedstawiania.

Nowa polityka Stanów Zjednoczonych (Guidance 213), dotycząca zredukowania ilości antybiotyków w produkcji zwierzęcej została wprowadzona w 2013 roku. Jeszcze w 2012 roku wykorzystano w tam w leczeniu zwierząt ponad 14,5 mln kg leków.
Tom Vilsack na unijnej Konferencji dotyczącej Rolnictwa podkreślił, że Stany Zjednoczone będą kontynuować nacisk na Unię Europejską związany z otwarciem rynku na wieprzowinę i wołowinę zza Oceanu wyprodukowaną z użyciem raktopaminy. To związek, który powoduje szybki wzrost tkanki mięśniowej.

Unia Europejska potwierdziła jednak swoje stanowisko w sprawie zakazu przywozu mięsa wyprodukowanego w ten sposób. Negocjacje w ramach Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji mają zostać wznowione pod koniec stycznie 2016 roku.
kp

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 11:14