Nowe przepisy o dobrostanie zwierząt
W przyszłości żywe zwierzęta nie będą już eksportowane z Wielkiej Brytanii w celu uboju i tuczu. Takie regulacje wprowadza ustawa „Animal Welfare (Livestock Exports) Bill”, która została zatwierdzona 14 maja przez parlament w Londynie.
Zobacz też: MRiRW: Nie będzie żadnych zakazów hodowli zwierząt gospodarskich!
Odpowiedni projekt ustawy został przedstawiony przez rząd jesienią ubiegłego roku. Po podpisaniu przez króla Karola III ustawa wejdzie w życie. Zakaz dotyczy eksportu bydła, owiec, kóz, świń i koni, z wyjątkiem zwierząt hodowlanych i przeznaczonych na zawody.
Wsparcie finansowe dla rolników po zakazie eksportu
Celem zakazu jest zapobieganie niepotrzebnemu stresowi, wyczerpaniu i urazom zwierząt. Jednocześnie, przedstawiając projekt ustawy jesienią, rząd obiecał rolnikom wsparcie finansowe, aby zrekompensować utratę dochodów wynikających z zakazu eksportu.
Pozytywna reakcja organizacji na nowe regulacje
Propozycja została wówczas pozytywnie przyjęta przez Narodowy Związek Rolników Anglii (NFU). Organizacja zajmująca się dobrostanem zwierząt Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (RSPCA) uznała decyzję parlamentarną w sprawie zakazu eksportu jako „wielki krok naprzód w ochronie zwierząt hodowlanych”.
Organizacja odniosła się do danych brytyjskiego ministerstwa rolnictwa (DEFRA), według których od lat 60. XX wieku z Wielkiej Brytanii wyeksportowano do 40 milionów zwierząt hodowlanych, głównie owiec, cieląt i świń, przeznaczonych do dalszego tuczu i uboju.
Tekst: AgraEurope