StoryEditor

Wystarczy kolczyk i tatuaż przed sprzedażą

Wciąż trwa zamieszanie związane z obowiązkiem znakowania świń. Redakcja "top agrar Polska" dociera do źródeł i pyta głównego lekarza weterynarii, jak wywiązać się z obowiązków narzucanych przez ustawę?
09.12.2016., 16:12h

Paulina Janusz-Twardowska: Ustawa o znakowaniu świń jest różnie interpretowana zarówno przez rolników, jak i służby weterynaryjne. Jak rolnicy powinni znakować zwierzęta, które rodzą się w jednym gospodarstwie, odchowywane są w kolejnym, a tuczone w trzecim, by oznakowanie było zgodne z przepisami?

Włodzimierz Skorupski:  W przypadku cyklu zamkniętego sprawa jest prosta – prosię musi być oznakowane jednorazowo kolczykiem do 30 dni po urodzeniu. Sprawa komplikuje się, gdy zwierzę w ciągu swego życia przechodzi przez trzy siedziby. Wówczas musi mieć kolczyk z miejsca urodzenia, następnie – z gospodarstwa zajmującego się odchowem oraz z fermy zajmującej się tuczem.  Zatem powinno być oznakowane od urodzenia trzy razy, trzema numerami siedzib stad.

Tatuowanie małej świni jest kłopotliwe, więc w gospodarstwie-odchowalni tatuaż może być zastąpiony drugim kolczykiem i inspekcja nie będzie wnosiła w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. W ostatnim gospodarstwie należy tę świnię oznakować tatuownicą. Planowane są zmiany przepisów odnośnie do oznakowania świń w celu uelastycznienia jego sposobu.

Wprowadziliśmy nakaz znakowania świń po to, by mieć ścisłą kontrolę nad przemieszczaniem zwierząt. Trzoda nieoznakowana jest uznawana za potencjalnie niebezpieczną. Zatrzymane transporty z nieoznakowanymi zwierzętami są kierowane do utylizacji, za którą musi zapłacić właściciel świń. Oznakowania poszczególnymi siedzibami stad są zresztą wymagane przepisami unijnymi.    pj-t

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:27