top agrar Polska: Czy w związku z sytuacją epizootyczną w kraju POLSUS będzie organizował nadal wystawy świń?
Katarzyna Skrzymowska: POLSUS nigdy nie był organizatorem wystaw regionalnych, a jedynie uczestnikiem i współorganizatorem wystaw, odpowiedzialnym za organizację ekspozycji świń. Z powodu sytuacji epizootycznej związanej z ASF Prezydium PZHiPTCh POLSUS podjęło w zeszłym roku decyzję o nieorganizowaniu ekspozycji żywych świń na wystawach w 2017 r. Chcemy w ten sposób uniknąć ryzyka rozwleczenia choroby na inne regiony kraju, a także zminimalizować ryzyko ewentualnego wprowadzenia wirusa do stad hodowlanych POLSUS.
TAP: Jednak wystawy się odbędą. Czego możemy się spodziewać podczas nich?
K.S.: Szczyt wystawowy to tradycyjne maj i czerwiec, kiedy odbywa się większość z 21 wystaw regionalnych, w których POLSUS weźmie udział w tym roku. Oprócz tego weźmiemy udział w XXVIII Krajowej Wystawie Zwierząt Hodowlanych 5–7 maja w Poznaniu. Z uwagi na to, że krajowa wystawa odbywa się raz na 2 lata, zdecydowano zachować przynajmniej prezentację ras świń biorących udział w krajowym programie hodowlanym, bez konkursu. Na terenie MTP zobaczymy więc w tym roku tylko po jednej świni każdej z ras: pbz, wbp, duroc, pietrain i hampshire oraz świnię puławską. Chcemy ograniczyć do minimum liczbę wystawców, którzy przywiozą zwierzęta ze swoich gospodarstw oraz zapewnić kontrolę nad wywozem zwierząt z wystawy bezpośrednio do ubojni.
Więcej o tym, jak w zaistniałej sytuacji będzie przebiegała ocena świń oraz jakie akcje promocyjne planuje w nadchodzących miesiącach PZHiPTCh POLSUS przeczytacie Państwo już w kwietniowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury. aku