Z licytacji na licytację na tzw. małej giełdzie ISW stawki transakcyjne są coraz niższe i co gorsza, zainteresowanie zakupem tuczników także. Co ciekawe, podaż tuczników zarówno w kraju, jak i w Niemczech jest niska, a zakłady ubojowe i pośrednicy usilnie poszukują surowca, niestety nie chcą oferować stawek, które choćby pokrywały koszty produkcji.
Obecnie w Polsce za żywiec zakłady ubojowe płacą maksymalnie 5,5 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych stawki coraz częściej spadają poniżej 7 zł/kg w klasie E. Oznacza to, że w drugiej połowie czerwca tuczniki były tańsze o 20 do 30 gr/kg żywca, niż notowano to na przełomie maja i czerwca. Co ciekawe, u naszych zachodnich sąsiadów na początku czerwca w notowaniach VEZG oficjalna cena tuczników wzrosła o 3 eurocenty do 1,57 euro/kg netto. Niestety, tej stawki nie zaakceptowały największe zakłady ubojowe i nie podniosły cen. W naszych ubojniach był to impuls do obniżek. Wtedy stawki z maksymalnych wtedy 5,8 zł/kg żywca i do 7,3 zł/kg w klasie E spadły najpierw o 20 gr/kg, a w kolejnym tygodniu o następne 10–20 gr/kg.
Zdaniem uczestników rynku, brak progresu cen na niemieckim rynku to ...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Źle się dzieje na rynku świń. Jakie stawki oferują zakłady za tuczniki?
Niestety, nie ma dobrych wieści z rynku świń. Ceny, zamiast rosnąć, spadają i niestety, z obserwacji notowań stawek za tuczniki u naszych zachodnich sąsiadów nic obiecującego nie wynika.