Firma Claas otrzymała aż 3 medale. Jeden z nich przyznano za układ montowany w sieczkarniach Cemos Auto Performance, który samoczynnie dopasowuje moc silnika do aktualnego zapotrzebowania. W ostatnich latach moc sieczkarni nieustannie wzrastała. Jest ona niezbędna i racjonalnie wykorzystana podczas zbioru kukurydzy czy zboża na GPS. W przypadku zbioru traw z pokosu z reguły wystarcza ok. 500 – 600 KM. Nadwyżka mocy podczas pracy z nieobciążonym silnikiem prowadzi do nadmiernego zużycia ON.
Zadaniem Cemos Auto Performance jest dopasowanie optymalnej charakterystyki silnika tj. mocy do aktualnego zapotrzebowania. W praktyce wygląda to w następujący sposób: operator sieczkarni uruchamia Cemos Auto Performance, wybiera prędkość obrotową silnika, prędkość zbioru i jedną z dziesięciu charakterystyk silnika. Układ automatycznie utrzymuje zadane obroty silnika. Jednak gdy w czasie zbioru okazuje się, że ilość zbieranego plonu jest zbyt niska a moc silnika zbyt wysoka przy stałej prędkości zbioru Cemos Auto Performance automatycznie uruchamia inną charakterystykę silnika z niższą mocą. Analogicznie dzieję się, gdy silnik generuje zbyt niską moc, wtedy u...
Jesteś w strefie Premium
StoryEditor
Agritechnica 2019: srebrne medale w maszynach żniwnych
Komisja medalowa nagrodziła srebrnym krążkiem kilka rozwiązań usprawniających i zwiększających wydajność zbioru maszyn żniwnych. Oto najciekawsze z nich.