Oczy rolnika wspomagane są coraz częściej przez nowoczesne technologie, które korzystają z kamer multispektralnych. Choć brzmi to niemal naukowo, lecz łatwo rozszyfrować to pojęcie i wiążące się z nim zastosowania. Kamera multispektralna Sequoia pozwala obserwować uprawy w czterech niezależnych i precyzyjnie określonych pasmach światła (NIR, RE, Red, Green). Na tej podstawie możliwe jest odczytanie bieżącego stanu zdrowotności i odżywienia roślin. Po zainstalowaniu kamery na Agrodronie, czyli bezzałogowym statku powietrznym, można się wznieść nad plantację i dokonać nalotu obserwacyjnego. Jak wyjaśnia firma Agrotechnology, na każde 50 ha uprawy przypada ok. 2000 zdjęć wykonywanych automatycznie.
Kolejnym etapem jest stworzenie dokładnej mapy uprawy w każdym z obserwowanych zakresów światła. Podczas tego procesu wykorzystywane są autorskie algorytmy agronomiczne, zaawansowane oprogramowanie Pix4D i Farmworks. Dzięki nim powstaje opracowanie, które zawiera obrazowanie i analizę stanu roślin na całym polu. Co ważne, przygotowywany jest plan nawożenia azotowego i inne zalecenia działań agrotechnicznych, aby poprawić stan roślin.
Badanie roślin w czasie wegetacji za pomocą specjalistycznych czujników (technologia TRUAS), tworzy, wraz ze skanowaniem elektromagnetycznym gleby EM38, oraz analizą zasobności gleby w składniki odżywcze, kompletny system rolnictwa precyzyjnego. Podstawą jest tu wiedza i doświadczenie.
Agrotechnology wyjaśnia, że celem stosowania tak zaawansowanych technologii jest efektywne ekonomicznie i ekologiczne prowadzenie upraw polowych.
opr. jj
Fot. firmowe