StoryEditor

Annaburger sypnął nowościami

Nowy wóz asenizacyjny, rozrzutnik i specjalna platforma do przewożenia sprzętu po polu, to największe z nowości firmy z Annaburga zaprezentowane w trakcie targów Agritechnica.
14.11.2015., 09:11h

W porównaniu do poprzednich wersji wozów asenizacyjnych nowa konstrukcja Profitanker Plus cechuje się nowym zbiornikiem wykonanym z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Zbiornik przejmuje także część zadań nośnych, odciążając ramę maszyny. Dzięki temu konstrukcja ramy została znacznie odchudzona ograniczając jej masę aż o 1000 kg. W efekcie można było zastosować większy zbiornik, do którego mieści się teraz 19 tys. litrów. Zastosowane tworzywo jest odporne na korozję, zwiększając trwałość maszyny.

Producent zaprezentował także nową generację rozrzutników obornika, w których zastosowano m.in. wzmocnione elementy konstrukcyjne. Odpowiedzialny za przesuwanie materiału w kierunku walców adaptera podłogowy przenośnik łańcuchowy ma centralny hydrauliczny napęd. Dzięki temu traktorzysta może dokładniej regulować prędkość posuwu  materiału niezależnie od prędkości jazdy. Z kolei napęd adaptera w skład którego wchodzą poziome walce rozdrabniające z talerzami rozrzucającymi materiał na szerokość kilkudziesięciu metrów przekazywany jest z WOM ciągnika. Poza wzmocnieniem elementów napędu, firma zdecydowała się na wprowadzenie mocniejszego sprzęgła przeciążeniowego, które chroni mechanizm np. w przypadku pochwycenia ciał obcych. Podwozie rozrzutnika ma wiele funkcji obsługiwanych przez układ hydrauliczny: amortyzacja dyszla, zawieszenie osi tandemowej i system skrętu kół drugiej osi. W opcji możliwe jest zamontowanie nadstawek do transportu sieczki kukurydzianej, co zwiększa możliwości wykorzystania sprzętu. Zarówno opisany wcześniej wóz asenizacyjny, jak i rozrzutnik obornika może być sterowany za pomocą systemu ISOBUS. 

Sporą niespodzianką na stoisku niemieckiego producenta, była platforma na gąsienicach służąca do transportu przyczep objętościowych. Powierzchnia styku z podłożem dla gąsienic wynosi 4,75 m2 i jest znacznie większa niż w przypadku tradycyjnego układu jezdnego. Dzięki temu bez trudu można poruszać się po polu nawet gdy w ogumieniu (np. naczep samochodowych) zastosowane jest wysokie ciśnienie degradujące glebę. Wykorzystując uniwersalna platformę UniCrawler, nie trzeba inwestować w systemu zmiany ciśnienia w kołach między transportem a pracą polową. Obsługa „lawety” jest bardzo prosta, wystarczy wjechać przyczepą zaczepioną do ciągnika na platformę, uruchomić hamulec ręczny  i ruszyć w dalszą drogę. Po zwolnieniu hamulca można przyczepą opuścić platformę. beb

 

Fot. Beba

 

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 22:06