Jedną z przyczyn wprowadzenia przez firmę Kuhn systemu Automate jest ułatwienie pracy operatora i zwiększenie wydajności roboczej. Model FB 3135 Automate można wyposażyć w układ automatycznego unoszenia klapy wyładowczej. Tylny segment komory prasowania unosi się zaraz po owinięciu beli siatką. Dzięki zastosowaniu czujnika system sterujący maszyną wykrywa moment, w którym gotowa bela opuści prasę, a tylna klapa nie jest otwierana bardziej niż jest to potrzebne. Dokładny podgląd pracy dostępny jest na wyświetlaczu terminala sterującego w kabinie traktora. W trakcie pracy specjalna lampa ostrzegawcza umieszczona na tylnej klapie wraz z sygnałem dźwiękowym jest uruchamiana w momencie otwierania klapy. W ten sposób traktorzysta jest dodatkowo informowany o wykonywanym właśnie wyładunku.
W prasach Kuhna zastosowano również automatyzację działania zabezpieczenia przeciążeniowego podbieracza i układu podającego masę o nazwie Deblock. W sytuacji, gdy zespół podający zostanie przeciążony, system zabezpieczeń automatycznie go udrażnia opuszczając podłogę Dropfloor i chowając noże. Traktorzysta jest informowany o przeprowadzonym automatycznym udrażnianiu za pośrednictwem terminala sterującego prasą. Po ponownym włączeniu napędu WOM, rotor prasy zostaje uruchomiony i materiał jest podawany dalej do komory prasowania. Po udrożnieniu przepływu masy podłoga i noże powracają automatycznie do pozycji roboczej.
Ponadto model prasy Kuhn FB 3135 w wersji Automate zawiera układ automatycznego czyszczenia noży. Czyszczenie odbywa się automatycznie po wykonaniu zaprogramowanej liczby bel. Prasa współpracuje z ciągnikiem przez system ISOBUS. Powyższe funkcje mogą być realizowane w pełni automatycznie odciążając traktorzystę, półautomatycznie przez wciskanie przycisku rozpoczynającego cykl prasowania lub manualnie przez naciśnięcie i przytrzymanie danego przycisku w celu uruchomienia procesu.
Prasa Kuhn FB 3135 OptiCut (wersja z rotorem i nożami) dostępna jest w wariancie z 14 lub 23 nożami. Szerokość podbieracza zbudowanego z pięciu rzędów palców wynosi 2,3 m. Za podawanie masy do komory prasowania odpowiada rotor z podwójnymi palcami. Minimalna teoretyczna długość cięcia zielonki wynosi 70 mm (14 noży) lub 45 mm (23 noże). Komora prasowania zbudowana z 18 walców ma wymiary 122 na 125 cm. Zapotrzebowanie mocy dla prasy wynosi minimum 85 KM.
Fot. firmowe