Jednoczesnie można zagospodarować kłopotliwe odpady. rolnicze.
Kontenerowa mikrobiogazownia rolnicza może w ciągu roku zużywać około tysiąca ton biomasy produkując przy tym ok. 20 kW energii elektrycznej na godzinę. Dodatkowym atutem jest produkcja energii cieplnej, którą można wykorzystać do podgrzewania domu, ciepłej wody użytkowej, itd.
Dystrybutorem instalacji kontenerowych w Polsce jest firma Energia dla firm. W ofercie są biogazownie wytwarzające od 10 do 20 kW/h. Produkowane w Polsce kontenery wraz z osprzętem wystarczy zainstalować na utwardzonym podłożu, co nie wymaga pozwolenia na budowę. Firma wycenia koszt instalacji na 50-70 tys. zł za 1 kW, a szacowany okres eksploatacji konstrukcji wynosi ok. 15 lat. Mniejsze instalacje są odpowiednio tańsze. 20-30% nakładów inwestycyjnych stanowią koszty zakupu agregatu kogeneracyjnego zasilanego biogazem.
Mikrobiogazownia jest odpowiednia do zasobów i możliwości wielu gospodarstw. Nie trzeba wtedy kupować substratu i martwić się o jego rozwożenie zgodnie z przepisami. Rozpowszechnienie mikrobiogazowni może poprawić efektywność i sytuację finansową wielu gospodarstw, jednak zależy to przede wszystkim od proponowanego przez ustawodawcę prawa.
beb