StoryEditor

Czysty, wydajny zbiór Pöttingerem

Szerokość robocza nowej zgrabiarki TOP 962 C wynosi od 8,9 do 9,6 m. Ma ona dwie karuzele o średnicy 4,3 m. Będzie ją można zobaczyć na Zielonym Agro Show.
25.04.2017., 16:04h

Jak wskazuje producent, nowy model może być atrakcyjną cenowo alternatywą dla zgrabiarek 4-karuzelowych. Maszyna ma 6-kołowe podwozie w wersji tandem, które wspomaga kopiowanie nierówności terenu i zwiększa komfort jazdy. Pochylenie zębów jest regulowane śrubą mimośrodową. Do zgrabiania pokosu do środka warto ustawić palce o ok. 1,5 cm niżej, aby osiągnąć lepszy efekt pracy. Maszyna zaczepiana jest przez ramię rurowe, którego promień skrętu wynosi 73 stopni. Ramie ma wskaźnik kąta skrętu.

Znana karuzela Toptech Plus o średnicy 4,30 m ma po 15 ramion na każdej z nich. Duża średnica krzywki i łagodny jej przebieg pozwala na płynną pracę zgrabiarki. Wpływa też na  większą wytrzymałość i żywotność ramion i ogranicza zużycie łożysk. Uchwyty ramion można łatwo zdemontować przez odkręcenie dwóch śrub, co ułatwia demontaż w razie kolizji z przeszkodą. Masywna przekładnia karuzeli pracuje w płynnym smarze i jest szczelnie zamknięta. Duża średnica koła zębatego pozwala na spokojną pracę, co wpływa na żywotność sprzętu.

Po złożeniu karuzel opuszcza się je hydraulicznie do transportu. Przy dodatkowym zdemontowaniu czterech ramion wysokość transportowa nie przekracza 4 m. Przy napotkaniu na przeszkodę karuzele mogą być podniesione hydraulicznie o 60 cm w górę. Dzięki przegubowemu podwoziu ze sterowaną osią, zgrabiarka wiernie kopiuje ślad ciągnika i jest bardzo zwrotna. Podwozie wyposażono w niewymagające konserwacji główki drążków kierowniczych. Rama jezdna szerokości 2,9 m zapewnia maksymalną stabilność również na stoku.

Podnoszenie i składanie karuzeli odbywa się przez zawór jednostronnego działania. Karuzele składane są za pomocą zaworu dwustronnego działania i automatycznie blokowane w pozycji  transportowej. Opcjonalnie możliwe jest podnoszenie pojedynczej karuzeli, co aktywuje się przyciskiem na sterowniku. Zmiany szerokości roboczej dokonuje się zaworem dwustronnego działania. Wskaźnik pokazuje traktorzyście szerokość i wysokość roboczą.
oprac. jj

Fot. firmowe

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. styczeń 2025 21:16