StoryEditor

Dlaczego sprzedaż AGCO spada? Problemów na rynku maszyn rolniczych ciąg dalszy

AGCO zmaga się z poważnymi spadkami sprzedaży, a rynek maszyn rolniczych stoi przed wyzwaniami. Co wpłynęło na tak trudną sytuację w 2024 roku?

15.11.2024., 11:48h

Sprzedaż maszyn rolniczych AGCO dalej spada

AGCO, jeden z największych światowych producentów maszyn rolniczych, wciąż notuje spadki sprzedaży. Przychód netto za trzeci kwartał 2024 roku wyniósł 2,6 miliarda dolarów, co oznacza spadek o prawie 25% w porównaniu do analogicznego okresu 2023 roku. Wynik netto również znacząco zmalał – z 280 milionów dolarów rok wcześniej do zaledwie 30 milionów dolarów.

Prezes firmy Eric Hansotia wskazuje na słabszy popyt na rynku rolniczym jako główną przyczynę tych wyników. 

- Popyt na nowy sprzęt spadł na większości światowych rynków, zwłaszcza że producenci rolni nadal osiągają niższe dochody – mówi prezes AGCO.

AGCO zmniejsza produkcję - rolnicy nie chcą inwestować?

Słabe wyniki finansowe producenta maszyn rolniczych AGCO są związane z trudną sytuacją ekonomiczną w rolnictwie. Rolnicy zmagają się z niskimi cenami plonów, wysokimi kosztami produkcji oraz niekorzystnymi stopami procentowymi, co skutkuje ograniczeniem inwestycji w nowe maszyny.

Produkcja traktorów i kombajnów w firmie AGCO została zmniejszona o 35% w trzecim kwartale (chodzi o godziny produkcji), co było bardziej agresywnym posunięciem niż zakładano. W skali całego roku produkcja ma być o 25% niższa niż w 2023 roku.

AGCO koryguje prognozy na 2024 rok. Czego się spodziewa firma?

Problemy AGCO zmusiły firmę do obniżenia prognoz na 2024 rok. Obecnie zakłada się, że roczne przychody netto wyniosą około 12 miliardów dolarów, czyli o 0,5 mld USD mniej niż pierwotnie przewidywano. Zysk netto na akcję ma wynieść 7,50 dolarów, co jest niższym wynikiem niż wcześniejsze prognozy na poziomie 8 dolarów.

Branża maszyn rolniczych w poważnym kryzysie

Nie tylko AGCO odczuwa skutki kryzysu na rynku maszyn rolniczych. Przypomnijmy, że ostatnio cała branża maszyn rolniczych odczuwa „trzęsienie ziemi”. Inni giganci branży, tacy jak John Deere, Claas czy Pöttinger, skrócili czas pracy na swoich fabrykach, a w niektórych firmach doszło nawet do dwukrotnej redukcji etatu. Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz w artykule poniżej:

image

Rynek maszyn rolniczych w POWAŻNYM kryzysie. Tak źle już dawno nie było

Jak podkreśla prezes AGCO, pomimo tych trudności sektor precyzyjnego rolnictwa nadal wykazuje pewne oznaki wzrostu. Rolnicy, mimo zmniejszonych zakupów dużych maszyn, coraz częściej inwestują w technologie zwiększające wydajność i minimalizujące koszty. Pomimo trudnej sytuacji Hansotia wyraził ostrożny optymizm co do przyszłości. Sugeruje, że możliwe jest stopniowe odbicie rynku, choć wymaga to dalszej obserwacji.

Na podst. Agro Europe, Agriculture Dive

Fot: Jan Józefowicz

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. grudzień 2024 19:20