StoryEditor

Dogrzewanie budynków

Nagrzewnice mobilne pozwalają szybko podnieść temperaturę w budynku inwentarskim, a koszty inwestycyjne nie są wysokie.
14.01.2017., 22:01h

Najprostszą nagrzewnicę o wydajności grzewczej ok. 10 kW można kupić już za 2–3 tys. zł. Na rynku są też modele bardziej wydajne i o zaawansowanej konstrukcji, np. z odprowadzeniem spalin i elektronicznym termostatem. Kosztują nawet 20 tys. zł (patrz tabela), ale nawet taki wydatek przy dłuższym użytkowaniu może się opłacić. Poszczególne modele różnią się także źródłem zasilania.

Istotną rolę w wyborze rodzaju nagrzewnicy odgrywa spalanie. W modelach na olej opałowy lub napędowy zależnie od wydajności grzewczej spalanie kształtuje się 1–10 kg oleju/godz. pracy. Do zasilania wersji gazowych można stosować gaz ziemny, LPG czy propan. Nagrzewnice gazowe zużywają nieco mniej paliwa niż olejowe, ok. 7 kg/h przy zasilaniu wersji o mocy grzewczej 100 kW, podczas gdy olejowy model o podobnej mocy spala ponad 8 kg/h. W przypadku nagrzewnic elektrycznych liczy się zużycie prądu, zależnie od jej mocy o napięciu 230 lub 360 V.

Oferta firm

W ofercie marki Master warto zwrócić uwagę na gamę nagrzewnic olejowych z układem odprowadzeniem spalin. Modele BV 77, BV 170 mają moc grzewczą 20 i 47 kW, można je regulować termostatem. Do bardzo profesjonalnych zastosowań producent oferuje olejową nagrzewnicę Airbus Master BV 690 do pracy na zewnątrz budynku z możliwością podłączenia aż 4 przewodów ciepłego powietrza. Moc grzewcza wynosi 220 kW, a przepływ powietrza 12 500 m3/h.

Firma Creon do budynków inwentarskich oferuje modele z serii BH zasilane gazem (ziemnym lub LPG) oraz olejem, o mocy grzewczej 50–100 kW i wydajności wentylatora 4100–7500 m3/h. 

Firma Remko oferuje cztery serie nagrzewnic przewoźnych z odprowadzeniem spalin o mocy grzewczej 25–385 kW. Modele oznaczone ATK, HTK i HTL zasilane są olejem, natomiast wersja CLK dodatkowo może być podłączona do zbiornika z gazem. Do mniejszych pomieszczeń są nagrzewnice elektryczne ETL.

Holland Heater również oferuje kilka modeli nagrzewnic mobilnych o mocy grzewczej 20–81 kW – łącznie sześć wersji. W nagrzewnicach zastosowano układ opalania olejem opałowym wraz ze zbiornikami na paliwo o poj. 35–120 l.

 

Fot. firmowe

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. listopad 2024 17:25