Celem corocznie organizowanego wydarzenia była integracja i współpraca środowiska studentów działających w organizacjach naukowych. Dwudniowy program konferencji dawał możliwość prezentacji zarówno ostatnich osiągnięć i trendów badawczych w jednostkach akademickich, jak również kierunku rozwoju oraz wyzwań stawianych na rynku pracy, ale także w ośrodkach naukowych.
W tym roku, wiele prac dotyczyło różnego typu wykorzystania Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSL) oraz Naziemnego Skaningu Laserowego (NSL) służących do pomiaru wszelkich obiektów znajdujących się na powierzchni ziemi. Dzięki tym informacjom można wykorzystać je później do analizy, np. zmian nasłonecznienia powierzchni ziemi.
Z punktu widzenia rolniczego, ciekawy referat dotyczący systemu monitoringu zieleni, wykorzystywany w wielkich miastach (np. Nowy Jork), wygłosił student Politechniki Warszawskiej Mariusz Urbański. System wspomaga administrację w podejmowaniu właściwych decyzji dotyczących utrzymania, pielęgnowania czy przeznaczania wybranych drzewostanów do wycinki. Pozwala też na lepsze zagospodarowanie zielenią oraz wycinkę spróchniałych, chorych drzewostanów, co ma wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także ich mienie. Z wykorzystaniem technik fotogrametrycznych poddał analizie zmiany jakie zaszły w środowisku przyrodniczym w latach 2012-2017 w dzielnicy Wilanów. Wynika z niej m.in. że powierzchnia drzewostanów w badanej dzielnicy zmniejszyła się o 18%, czyli likwidacji uległo 81,9 ha drzewostanów.
Wykorzystując geodezję i kartografię dla środowiska inni studenci zaprezentowali również analizy przemieszczeń wydm w rejonie Łeby, czy też zbadali przyrodnicze uwarunkowania lokalizacji winnicy.
Nagrodzeni
Pierwsze miejsce wśród referatów otrzymali studenci Wojskowej Akademii Technicznej Dominik Matusiak i Patryk Wróblewski, którzy poddali analizie możliwości wykorzystania niskobudżetowych bezzałogowych systemów powietrznych do pozyskania geoinformacji o infrastrukturze mostowo-kolejowej.Drugie miejsce zajął wspomniany student Politechniki Warszawskiej Mariusz Urbański za wykorzystanie lotniczych danych fotogrametrycznych w procesie tworzenia systemu monitoringu zieleni miejskiej, a trzecie miejsce zajął Wojciechowi Dawid – student Wojskowej Akademii Technicznej za pracę o automatyzacji procesu opracowania wojskowej mapy przejezdności terenu przy wykorzystaniu języka skryptowego Python w oprogramowaniu ArcGIS.
Wyróżnienia
Poza miejscami na podium zostały również przyznane wyróżnienia. Otrzymały je studentki Politechniki Warszawskiej Karolina Borkowska i Ewelina Szymańska za pracę dotyczącą modelowania i wizualizacji 3D budynków PW na podstawie zdjęć lotniczych, a także studentki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Katarzyna Kryszak i Weronika Kusek wraz ze studentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Witoldem Łukasikiem za pracę dotyczącą tworzenia i opracowywania zdjęć sferycznych (360°), dzięki którym możliwy stał się „wirtualny spacer” po budynkach uczelnianych.Wśród posterów najlepszą pracą była analiza porównawcza metod otrzymywania Numerycznego Modelu Terenu na przykładzie Kamieniołomu w Lutowiskach studentów Magdaleny Iwanowskiej i Michała Szczypki uczących się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Drugie miejsce przypadło ex-aequo Krzysztofowi Stasch z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę o inteligentnym systemie transportu monitorującym komunikację w miastach, dostarczającym informacji o ruchu miejskim oraz Bartłomiejowi Majerskiemu z Politechniki Warszawskiej za projekt o systemie wykrywania oraz obserwacji satelitów i śmieci kosmicznych. Trzecie miejsce zajęła Joanna Wnuk również z Politechniki Warszawskiej dzięki posterowi o budowie trójwymiarowego modelu obozu Treblinka I i okolic na podstawie wieloźródłowych danych przestrzennych.
Wyróżnieni w tej kategorii zostali studenci Wojskowej Akademii Technicznej: Elżbieta Bratkowska za stworzenie interaktywnej mapy Polski, która jako gry edukacyjnej umożliwiającej przyswojenie wiedzy z podziału administracyjnego Polski oraz Łukasz Hećman, Maria Łysiak oraz Paweł Popławski za pracę oceniającą możliwości określenia współrzędnych granicy państwa w miejscach trudno dostępnych do pomiaru, z wykorzystaniem różnych odbiorników przy zachowaniu wymaganych dokładności.
Pierwszego dnia konferencji odbył się również bal dla studentów oraz zaproszonych gości, który uwieczniliśmy zdjęciem lotniczym zrobionym bezzałogowym statkiem powietrznym wykorzystywanym w fotogrametrii. Jak co roku, wybrany został także organizator kolejnej – XIV Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji. Jest nim Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
Krzysztof Łukowski, student Geodezji i Kartografii, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
Opr. pł