StoryEditor

Dwa lata doświadczeń polowych Väderstad

Wyniki doświadczeń jakie Väderstad prowadzi w RSP Twardawa na Opolszczyźnie dają cenne wskazówki, dzięki którym można stymulować rozwój roślin i zwiększać plony.
07.12.2016., 17:12h

To już dwa lata, od kiedy szwedzki producent maszyn prowadzi doświadczenia polowe na południu Polski. Badaniami objęto pszenicę ozimą, rzepak, kukurydzę i soję. Każda z roślin uprawiana jest w technologii uproszczonej, gdzie głównym narzędziem uprawowym jest uniwersalny agregat Väderstad Top Down. Pod pszenicę i rzepak pola doświadczalne spulchniane są na głębokość 15, 20, 25 i 30 cm. Kontrolą, względem której porównywane są wyniki jest fragment pola uprawiany w technologii konwencjonalnej z wykorzystaniem pługa. Jednym z poletek doświadczalnych jest uprawa pszenicy i rzepaku w technologii pasowej StripTill.

Pracownicy Väderstad wspólnie z pracownikami naukowymi z uczelni wyższych obserwują rozwój roślin na plantacjach przez cały okres wegetacyjny. Liczą ilość pędów bocznych, kłosów na 1 m2, MTZ zbieranego ziarna, mierzą masę systemu korzeniowego w różnych fazach rozwojowych roślin itd. Z ich obserwacji wynika, że najlepsze plony na ciężkich glebach uzyskuje się gdy gleba jest spulchniona na głębokość 25 cm. Inaczej jest na stanowiskach lekkich. Tutaj najwięcej zbiera się z poletek uprawionych na głębokość 20 cm. Ważnym aspektem badanym oprócz wysokości plonu jest zużycie paliwa i nakład czasu potrzebny na uprawę pola.

Kukurydza stanowi ważny fragment badań Väderstad. Szczególną uwagę kładzie się na równomierność rozmieszczenia roślin w rzędzie, co bezpośrednio przekłada się na wysokość plonu. Poza tym z obserwacji na południu Polski wynika, że każdy dzień opóźnienia terminu siewu kukurydzy może powodować obniżenie plonu ziarna o nawet 120 kg/ha. Dlatego gdy warunki do siewu są optymalne nie można zwlekać z siewem. Tutaj liczy się wydajność siewnika, ważne jest to aby posiać kukurydzę w krótkim czasie. Jak dowodzą doświadczenia Väderstad siewnik Tempo umożliwia dokładny i precyzyjny siew kukurydzy nawet z prędkością 14 km/h.

Swoje doświadczenia w pierwszych dniach grudnia Väderstad zaprezentował na spotkaniu w okolicach Wrocławia. W konferencji wzięło udział około 300 rolników. Ważnym punktem spotkania była uprawa pasowa z wykorzystaniem siewnika Väderstad Spirit C StripDrill. W tej technologii ważną rolę odgrywa ultrapłtyka uprawa ścierniska, której zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie do kiełkowania nasion samosiewów i chwastów. Bardzo płytką uprawę na ok. 2 cm umożliwia brona Carrier i elementami roboczymi CrossCutter Discs.
dk
 
Foto: Konieczka

Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 06:03