Zmagania młodzieży o laur najlepszych wśród młodych mechaników rozpoczęły się krótkim testem, po którym zawodnicy przystąpili do realizacji 12 zadań na stoiskach organizatorów. John Deere Polska wraz z redakcją top agrar Polska i redakcją profi przygotowali aż 5 konkurencji. W tym celu na stoisko w hali wystawowej wjechały dwa ciągniki i prasa zwijająca.
Nasze konkurencje
1. Sercem pierwszej z konkurencji był ciągnik John Deere 5100R. Na starcie zawodnicy otrzymali listę 10 podzespołów w traktorze, jakie trzeba odnaleźć i opisać. Wśród nich znalazły się m.in.: akumulator energii elektrycznej, akumulatory hydrauliczno-gazowe przedniej osi, zbiornik powietrza w układzie pneumatycznym, filtr-osuszacz układu klimatyzacji, wymiennik ciepła w układzie EGR czy dźwignia zmiany kierunku jazdy.
2. Druga konkurencja dotyczyła większego modelu – John Deere 6250R. Po zajęciu miejsca w wygodnym fotelu kierowcy młodzi mechanicy musieli poprawnie skonfigurować traktor ustawiając na wyświetlaczu CommandCenter następujące parametry pracy ciągnika: ograniczenie obrotów silnika do 1750 obr/min, prędkość jazdy na pierwszym zakresie przekładni 8 km/h, maksymalna wysokość podnoszenia tylnego podnośnika 75% i ustawienie parametrów pracy pierwszego gniazda hydrauliki (przepływ i czas pracy).
3. W trzecim z zadań należało poprawnie zamontować siatkę w aparacie prasy zmiennkomorowej John Deere V451M. To konkurencja, z którą zawodnicy mieli dziś najwięcej trudności.
4. Następnie na rywalizującą młodzież czekało stanowisko związane z ochroną roślin. Celem był dobór rozpylaczy wg założonych warunków, np. wydatek: 110 l/ha, prędkość 10 km/h przy ciśnieniu 4 barów. Łatwe?
5. Ostatnie z zadań odbywało się na symulatorze wyświetlacza GS3 2630. Zawodnicy musieli wyznaczyć prostą AB prowadzenia dla narzędzia o podanej szerokości roboczej.
W każdej z konkurencji, oprócz poprawnie wykonanej czynności liczył się czas, dlatego niektóre konkurencje były bardzo stresujące dla zawodników.
Mistrzostwa Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych
Mistrzostwa Młodych Mechaników Maszyn Rolniczych dedykowane są dla uczniów szkół średnich kierunków pokrewnych z mechaniką i budową maszyn oraz rolnictwem. W zawodach startują zespoły dwuosobowe, którym w czasie Mistrzostw towarzyszy nauczyciel ze szkoły. Każda szkoła może zgłaszać kilka zespołów do rywalizacji.
Na podstawie testu online spośród aż 278 dwuosobowych drużyn wyłoniono 20 zespołów. Dla zawodników, ich szkół oraz nauczycieli organizatorzy i partnerzy Mistrzostw przygotowali cenne nagrody. Aż 15 najlepszych zespołów z finału zdobędzie nagrodę dla swojej szkoły. Na 5 dni szkoła otrzyma od John Deere ciągnik pokazowy do celów dydaktycznych i praktycznych. Dla trzech najlepszych zespołów z podium John Deere zorganizuje 2-dniowe szkolenie połączone z praktycznymi zajęciami polowymi.